Az Egyeslt llamok egyik fellebbviteli brsga engedlyezi a tudsoknak egy 9000 ves csontvz vizsglatt. A dnts annak ellenre szletett, hogy az indin trzsek egy rsze ellenezte a lelet behat tanulmnyozst. A csontokat kt tindzser tallta meg 1996-ban, Washington szvetsgi llamban, az USA szaknyugati rszn, Kennewick telepls kzelben.
Az indinok temetnnek, a tudsok vizsgldnnakAz amerikai indinok szeretnk szoksaik szerint eltemetni az ltaluk tvoli rokonnak nevezett ember maradvnyait, ugyanakkor a tudsok szerint a csontvz olyan klnleges jellemzkkel br, amelyek tovbbi tanulmnyozst indokolnak.
 |
 A Kennewicki Ember
|
A fellebbviteli br most gy tallta, hogy lehetetlen kapcsolatot tallni az indin trzsek s a „Kennewicki Ember” kztt – adta hrl a BBC. Ronald M Gould br rsos indoklsa szerint a maradvnyok csak akkor tekinthetk bennszltt amerikainak (ez az indinok politikailag korrekt elnevezse a modern amerikai angolban), ha valamilyen kapcsolatba hozhatk a ltez trzsekkel s npekkel, vagy kultrkkal.
Minthogy az eddigi „korltozott kutatsok” nem tudtk ezt a kapcsolatot igazolni, a San Francisco-i szkhely 9. krzeti fellebbviteli brsg zld utat adott a tudsoknak. A brsg megerstette az elsfok tletnek azt a rendelkezst, hogy egyelre nem szabad eltemetni a maradvnyokat, s ehelyett inkbb tudomnyos vizsglatnak kell alvetni a csontvzat.
Az amerikai kormnyzat rszt alkot Department of Interior (amelyhez az indin gyek kezelse is tartozik) tudomnyos szakrti egybknt azt lltottk a perben, hogy a Kennewicki Ember sajtossgai eltrnek mindegyik ma l indin trzs jellegzetessgeitl, br nem zrtk ki az esetleges tvoli biolgiai kapcsolatot.
Mindezek utn remlik a tudsok, hogy tovbb tanulmnyozhatjk az Amerika korai slakosai kz sorolhat ember maradvnyait. Ezek a kutatsok fnyt derthetnek szak-Amerika els beteleplinek eredetre is. A Kennewicki Ember jelenleg a Burke Mzeumban tallhat, amely a seattle-i szkhely University of Washingtonhoz tartozik.
Nem biztos, hogy az indinok voltak Amerika els lakiA Kennewicki Emberrel kapcsolatos vizsglatok nem jutottak olyan stdiumba, hogy pontos tudomnyos besorolst, eredett meg lehessen llaptani. Ugyanakkor vannak olyan hipotzisek, miszerint esetleg nem is biztos, hogy az indinok voltak Amerika – egyedli – slakosai. Az utbbi idben egyre tbb teria bukkan fel arrl, hogy a korai idszakokban Amerikban voltak olyan telepek, amelyeket esetleg eurpai vagy ausztrliai bevndorlk hoztak ltre, s nem az zsiai eredet indinok. (Minderrl korbban a
National Geographic Online-on is beszmoltunk mr.)
Minden ktsget kizr bizonytk nem szletett e tmban, m korbbi, rszleges vizsgltok szerint a Kennewicki Ember nem mongolid, hanem ainuid vonsokat mutat. Ennek jelentsge az, hogy ha az ainuid (egy Japnban ma is l npcsoporthoz, az ainukhoz hasonl) jellemzk bebizonyosodnnak, akkor ez alapveten mdostan a tudsok eddigi elkpzelseit Amerika strtnetrl, minthogy nem zsiai, hanem ceniai szrmazst valsznstene.
Ilyen ainuid jelleg koponyt talltak egybknt nemrgiben Mexikban is, teht egyre valsznbb, hogy esetleg az ceniai trsgbl is jhettek embercsoportok az jvilgba. Az ainuk ma Japnban lnek, valsznleg egy olyan si rassz maradvnyt kpezik, amelynek ms leszrmazottjai az ausztralid, melanezid s ms npcsoportok. (Az ainuk voltak minden bizonnyal Japn slaki, de a mai japn npessg zme mongolid eredet, s az ainuk jelentsen visszaszorultak: a ngy nagy japn sziget kzl csak az szakin, Hokkaidn lnek nagyobb szmban.)
Hatalmas kzdelem dlhatott 9000 ve az jvilgbanAkrhonnan is rkeztek azonban az els beteleplk Amerikba, alighanem vres harcok eredmnyeknt maradtak fenn a jelenlegi indin trzsek: a Kennewicki Ember csontjai slyos srlsekrl tanskodnak s ms leletek is azt mutatjk, hogy 9000 vvel ezeltt hatalmas kzdelem dlt az jvilgban. Ennek eredmnye lehet az, hogy genetikailag sokkal homognebb a mai indinok arculata, mint ahogyan azt a rgszeti leletek indokolnk.
Minthogy azonban genetikai vizsglatok szerint a ma l indinok nem hordoznak Japnbl szrmaz gneket (vagyis nem rokonaik az ainuk), a jelenlegi hivatalos magyarzatok szerint Amerika benpeslse a kvetkezkppen trtnt: a kelet-szibriai Kamcsatkrl rkez, zsiai eredet csoportok voltak az els lakk. A jgkorszak idejn szrazon is jrhat, befagyott Bering-szoroson keresztl mongolid eredet npessg jutott ugyanis az jvilgba.
Ezt egy 13-14 ezer vvel ezeltt ltez kultra fennmaradt emlkei bizonytjk. A Clovis-kultrnak nevezett civilizci a Bering-szorostl Alaszkba, majd innen, szak-nyugatrl terjeszkedett dl fel, s sajtos, klnleges nylhegyeket hagyott maga utn egyre nagyobb trsgekben, 13 600 vvel ezeltt. A vadszattal gyakorlatilag kiirtottk szak-Amerika llatvilgt, gy pldul a mamutokat s az oroszlnokat.