Inkk
Az 1530-as vek elejn Mexikba rkez Gonzalo Pizarrt s kis ltszm seregt, minden bizonnyal meglepte, milyen knny volt elfoglalniuk az orszgot. Az uralkod Inka Birodalmon bell trzsi hbork dltak, gyalogosai pedig fel sem vehettk a harcot a spanyol lovasokkal. 1536-ban a legyztt inka uralkod, Manko Kapak elmeneklt fvrosbl, Cuzcbl, s Vilcabamba nven j vrost alaptott, ahol dinasztija mg tovbbi 36 vig fennmaradt.
1911-ben Hiram Bingham, a Yale Egyetem tanra azrt utazott Peruba, hogy felkutassa Vilcabambt, s meghatrozza az inkk utols menedknek pontos helyt. Cuzcban ttt tbort, onnan jrta be a krnyez vidket. Tbb napja kutatta mr az Urubamba foly partjt, amikor tallkozott egy parasztemberrel, aki felajnlotta, hogy elvezeti az ltala Machu Picchunak, azaz "Rgi cscs"-nak nevezett kzeli hegy ormn tallhat romokhoz.

thatolhatatlan dzsungelen s ktlbl kszlt, ingatag fgghidakon t vezetett Bingham expedcijnak tja a ma Kirlysrknt ismert romhoz. Br sr nvnyzet fedte, Bingham felismerte, hogy nem mindennapi emlkre bukkant. A tiszta fehr grnitfalak bmulatba ejtettk. "Lassan reszmltem (rta), hogy a fal, s a vele hatros flkrves templom a barlang fltt felr a vilg legfinomabb kfarag munkjval... szinte a llegzetem is elllt tle. Mi lehetett ez a hely ?"
gy trult fel a mai vilg szmra Machu Picchu csodlatos fellegvra. Csakhogy nem Vilcabamba volt, az eddig napvilgra kerlt spanyol dokumentumok szerint az ugyanis a Cuzcval ellenttes irnyban helyezkedett el. A tudsok mg ma sem tudnak megnyugtat vlaszt adni Vilcabamba pontos helyt illeten.
A vros s laki
Csak a szomszdos hegycscs, Intipunku kilttornybl mrheti fel a ltogat Machu Picchu monumentlis mreteit. A fellegvr rendkvli teljestmny vrostervezsben, kultrmrnki munkban, ptmvszetben s kfaragsban egyarnt. Kik hoztk ltre a kvek e szimfnijt, e roppant pletegyttest, mgpedig oly kivl minsgben, hogy mg a perui dzsungel knyrtelen markban eltlttt t vszzad is csak a szalma s ndtetktl tudta megfosztani ? Az ptszeti megoldsok flreismerhetetlenl az inkk sajtja, e jegyek eredett azonban a sziklabstyk kzt gomolyg kora reggeli kdhz hasonl sr homly fedi. gy tnik, mintha a furcsn rzstos ajtflfk kztt brmely pillanatban megjelenhetne aranyviseletben egy tollkorons inka harcos.
Meredek lpcsk vezetnek a grnitszentlyekhez, szkkutak s virgok dsztik a faragott kbl plt lakhzakat. Machu Picchut egyesek az inkk utols menedknek tartjk, m sokkal valsznbb, hogy liturgikus vros volt, ahol az inka fpapok s a Nap szzei imdkoztak isteneikhez, s tancskoztak az giekkel. Peruban, az Amazonasba torkoll Urubamba foly vzszintje fltt kb. 450 m magassgban llnak Machu Picchu romjai. A fellegvr szaknyugati irnyban 112 km-re tallhat az inka fvrostl, Cuzctl, "a vilg kldktl", melynek alaprajza egy hatalmas puma alakjt formzza.
A titokzatos inkk nem ismertk a kereket, nem rendelkeztek rott nyelvvel, mgis 3680 km hosszan elterl birodalmat alaptottak az gig nyl Andok magasban. Az vrosuk volt ez a Cuzctl 112 km-re szaknyugatra, az Andok keleti lejtin 2300 m magassgban, a sziklaszirtre felptett telepls ? A vros sz nem a legmegfelelbb kifejezs, mert e kteraszok s lpcsk csendjt sosem verte fel a mindennapi gyeiket intz kzemberek lrmja.
Machu Picchu templomok, palotk s csillagvizsglk egyttese volt, az uralkod rteg lakhelye. A vros nyugati szln ll a szent k, az Intihuatana, azaz "a Nap tartoszlopa". A kis csonka gla kzepbl a sziklatmbbl kifaragott, szpen vel, risi k napra ll ki.

A fpapok obszervatriumknt hasznltk, megfigyelseik s szmtsaik alapjn feltrkpeztk a csillagos g vltozsait. Oly tudshoz jutottak ez ltal, mely mind vallsi tekintllyel, mind vilgi hatalommal felruhzta ket. Az ldozati lmk beleibl jsoltk meg az idjrst s a kvetkez arats idejt.
A Napot s a Holdat az inkk istenknt tiszteltk. A napisten, Inti klnsen nagy tiszteletnek rvendett, mint az uralkod se, minden inkk atyja. Btyja s egyben frje volt a Holdnak, Mama Quillnak, akinek ksrit a bolygk s a csillagok kpeztk (a Vnusz kivtelvel, amely maga is istenn volt). A tli napfordul szertartsn Imit jelkpesen az Intihuatana oszlophoz ktztk, gy biztostvn visszatrst a kvetkez vben. Az Inti tiszteletre rendezett nnepsgeken gyakori volt az llat s gyermekldozat.
A fellegvr szikls, mindegyik oldaln meredek lejtvel hatrolt hegyhton emelkedik, s ez a fldrajzi adottsg csodlatos termszetes vdelml szolglt, ugyanakkor nagyszer rltst nyjtott a szk Urubamba-vlgyre, melyen az ellensgnek vgig kellett vonulnia, ha a fvroshoz, Cuzchoz akart eljutni. Brmilyen spiritulis rtkkel rendelkezett is a hely, a stratgiai szempontokat sem hagytk figyelmen kvl, ahogy az elvrhat egy olyan nptl, amelyik Julius Caesarval veteked mret birodalmat hozott ltre.
Katasztrfk idejn felteheten sor kerlt emberldozatokra is, az inkk mgis inkbb ms, mai szemmel nzve ppoly bizarr szoksokat kvettek. A koponyatorztst, pl. a magas rang nknl alkalmaztk, felteheten a divat parancsra. Szletse utn a csecsem fejt deszkakeretbe fogtk, szjakkal j ersen rgztettk, s csak a ks ifjkorban, amikor a fej mr teljesen deformldott s megcsontosodott, tvoltottk el. Taln ez a klns szoks tette szksgess a mg klnsebb koponyalkelst, melynek sorn a koponyacsont meglehetsen nagy darabjait vgtk ki a tumis-nak nevezett ritulis ksekkel.
Machu Picchu pusztulsa
Hiram Bingham sok k, bronz, kermia s obszidin trgyat tallt, de aranybl s ezstbl valt, egyet sem. Pedig e nemesfmek minden bizonnyal itt is mess gazdagsgban halmozdtak fel, akrcsak a cuzci Nap-templom hres kertjben, ahol az llatok, nvnyek, kztk a kukorica letnagysg mst ksztettk el sznaranybl. Valszntlen, hogy a spanyolok raboltk el az aranyat s ezstt, k ugyanis feltehetleg soha nem talltak r Machu Picchura. Pedig mindig nagy erfesztst tettek azrt, hogy felkutassk a lakott perui indin teleplseket, s mieltt minden rtktl megfosztottk, rszletes feljegyzseket ksztettek rluk. A spanyolok beszmoliban azonban egyetlen utals sincs Machu Picchura. Dr. Vidor Angles Vargas, perui tuds szerint a vros a 15. szzad vge fel, mg a spanyolok megrkezse eltt elnptelenedett. m ennek oka a szentlyt vez, mly titkok kz tartozik.
A rivlis inka trzsek kzti hborskodsok mindennaposak s vresek voltak, s gyakran a teljes kzssg kipusztulshoz vezettek. Amikor pl. az inka vezr, Huajna Kapak legyzte a karancso trzset, elrendelte a tllk teljes kiirtst. Taln hasonl sorsra jutottak Machu Picchu laki. Megtrtnhetett az is, hogy egy papnvendk megbecstelentett egy ajllt, a Nap szzeinek egyikt. Garcilaso de la Vega, egy spanyol konkvisztdor s egy inka hercegn fia, kimert tanulmnyt rt az inka szoksokrl. Itt olvashatjuk, hogy nemcsak arra vrt hall, akit az ajlla ellen elkvetett nemi erszak bnben vtkesnek talltak, "de megltk a szolgit, rokonait, szomszdait, a vele egy vrosban lket s valamennyi jszgt. Senki nem maradt letben... A vrosra tkot mondtak, kikzstettk, hogy mindenki, mg az llatok is elkerljk." Ez lett vajon a sorsa Machu Picchu lakinak is ?
Mg ma is meglehetsen gyakoriak a jrvnyok, pldul az 1940-es malria a Machu Picchuhoz kzeli vidken megtizedelte a lakossgot. Az satsok sorn Hiram Bingham egy gazdag asszony csontvzra bukkant. Az elvgzett vizsglatok kimutattk, hogy az asszony szifiliszben halt meg, az pedig valszntlen, hogy egyedl szenvedett volna ebben a betegsgben. Taln pestis ttte fel a fejt, s a ragly terjedsnek megakadlyozsra a hatsgok hossz idre elzrtk a szentlyt a klvilgtl. A vrosban tallt csontvzak modern mszerekkel, pl. rntgennel, (amely nem llt Bingham rendelkezsre), val vizsglata taln fnyt vethet a titokra, ellenkez esetben Machu Picchu hirtelen elnptelenedsnek oka rk rejtly maradhat.
A szent vros ptse
A mai ltogatt leginkbb a kfaragmunka nagyszersge bvli el. Az inkk nem tartottak igavon llatokat, mgis masszv falakat emeltek tbbtonns kvekbl, s ezek mg ma is olyan szorosan illeszkednek, hogy egy tollks pengjt sem lehetne kzjk bedugni.

Az inka kmvessg egyik jellegzetessge az a md, ahogy a kveket soktre faragtk, gy azok habarcs nlkl is tkletesen sszeilleszthetk voltak, akr egy hromdimenzis mozaikjtk darabki. Ez az ptsmd nagymrtkben nveli a fal stabilitst, melyre szksg is van, hogy ellenllhasson az Andok hegyeit gyakran megrz fldrengseknek. Cuzcban, egy pen maradt falban van egy hres k, oldalai 12 szget zrnak be. Torontoyban, a Machu Picchu kr csoportosult kisebb teleplsek egyikn, egy negyvenszg k tallhat.
Hogyan jutottak az inkk a kmvesmestersg e pratlanul magas fokra ? Munkaergondjaikat a legyztt trzsek ers, egszsges fiainak munkba lltsval oldottk meg. A kzeli Ollantaytambo templomait, pl. a Titicaca-t partjrl szrmaz kotla indinok ptettk fel. De hogyan tudtak a kemny grnitbl olyan elkpeszten hossz s egyenes tmbket faragni ? Br kivteles szakrtelemmel olvasztottk, tvztk a lgy fmeket, arany, ezst, rz s bronzberaksos, valamint zomncmunkkat ksztettek, nem ismertk viszont a vaseszkzk gyrtsnak mdjt.
Soha nem kerlt el olyan trgyi lelet, melynek kemnysge alkalmas lett volna ilyen ellenll kzet megmunklsra... Az inkk egyszeren nem rendelkeztek effajta kfarag technikval, mgis mveltk. E titokzatos npnek ez a msik nagy rejtlye.
Megoldsra szmos magyarzat szletett. Cuzco erdtmnye Szacsahuaman, ahol meteorbl szrmaz hematit-darabokat hasznltak szerszmknt. Ha ez igaz, akkor az Andoknak risi meteorbombzst kellett elszenvednie. A hematit ugyanis szerszmknt hasznlva nem tart sokig, itt pedig tbb milli rnyi kfaragmunkt vgeztek el…
Elterjedt az a nzet, hogy Fldn kvli lnyek munkja, akik magas szint lzertechnikval rendelkeztek. Ez a teria azon a gondolkodsunkba mlyen beivdott ntelt felttelezsen alapul, mely szerint a 20. szzad jelenti a kimagasl emberi teljestmnyek cscspontjt...
E szemllet, a maga egyszer ok-okozati lncolatval, termszetesen segtette legyzni a betegsgeket, megismerni bolygnkat. Ugyanakkor azzal a kvetkezmnnyel is jrhat, hogy az emberisg elveszt bizonyos kpessgeket, melyeket a rgi npek mg birtokoltak. A druida beavatottak lltlag rendelkeztek a repls, az idutazs kpessgvel, s befolysolni tudtk az idjrst. Vajon az inka smnpapok okkult erket hvtak segtsgl, hogy a zaboltlan sziklbl megteremtsk Machu Picchu vrost ? A vlaszt taln sosem tudhatjuk meg |