Ahol ma Guatemala eserdei llnak, ott valamikor egy hatalmas civilizci virgzott. A majk kiterjedt vrosokat, dszes templomokat, s gbenyl piramisokat ptettek. A civilizci virgzsakor, kb. Kr.u. 900-ban a vidki terleteken 2,5 ngyzetkilomteren 500, a vrosokban pedig tbb mint 2000 ember lt. Ez az letteli "klasszikus peridus" a maja civilizciban 6 vszzadon t nvekedett. Aztn valamilyen okbl sszeomlott.
A majk eltnse az si civilizcik nagy rejtlyeinek egyike. De lehet, hogy csak volt, ugyanis Tom Sever, a Marshall rreplsi Kzpont (MSFC) s a NASA egyetlen archeolgusa mholdakkal keresi az si, maja romokat. Az gy fellelt adatokat a hagyomnyos satsi eredmnyekkel hasonltja ssze. Ezek alapjn Sever nagyjbl meg tudta llaptani, mi trtnhetett a majkkal.
Eltntek a fk
A tavi ledkek si rtegeiben lerakdott pollen segtsgvel a kutatk rjttek, hogy 1200 vvel ezeltt - pont a civilizci sszeomlsa eltt - a fk pollenjeit majdnem teljesen felvltottk a gyomnvnyek pollenjei. Ms szavakkal, a terleten szinte teljes egszben eltntek a fk. Fk nlkl az erzi hatsa felersdtt s elszlltotta a termkeny fels talajrteget. A vltoz felszni talajtakar a terleten mintegy 6 fokkal emelte a hmrskletet, legalbbis a NASA klimatolgus kutatja, Bob Oglesby szmtgpes szimulcii szerint. A melegebb hmrsklet kiszrthatta a talajt, ami egyltaln nem tett jt a gabonatermesztsnek.
Az emelked hmrsklet megbonthatta az eserd mintzatt. A szraz vszak alatt Petnben a vz ritka, a talajvz pedig tl mlyen van. A kiszrads ma is vals veszly. A majk valsznleg a vztrozkban sszegyjttt esvzre alapoztak, gy az eserd eltnse szrny kvetkezmnyekkel jrhatott. A klasszikus archeolgiai technikkkal a kutatk rjttek, hogy az utols vtizedekbl szrmaz emberi csontok komoly alultplltsg jeleit mutattk.
Sever szerint a rgszek mr rgta vitznak azon, hogy a majk kihalst szrazsg vagy hbor, esetleg betegsg okozta-e. A jelenlegi eredmnyek alapjn gy tnik mindegyik elmlet szerepet kaphatott, m ezek csak tnetek lehettek. Az igazi ok valsznleg krnikus tel s italhiny lehetett, melyet a termszetes aszly s az emberek ltal megritktott eserd okozott,
s ismt ugyanazok a hibk
Napjainkban az eserd ismt a baltk ldozatul esik. Az eredeti erd mintegy fele tnt el az elmlt 40 v favg tevkenysgeinek hla. A farmerek ugyanis mg mindig a rgi "kivgs s gets" elmlet kveti, az erd egy szeletkjn kivgjk a fkat, majd felgetik a terletet a termnyek ltetshez. A hamu az, ami igazn termkenny teszi a talajt, gy 3-5 ven bell a talaj kimerl, ami arra knyszerti a farmereket, hogy jabb erdrszeket vgjanak ki. Ez a ciklus vgtelenl ismtldik..., vagy addig, mg az erd teljesen el nem tnik. 2020- ra az eredeti eserdnek mindssze 2-16 szzalka marad meg.
gy tnik a modern emberek megismtlik a majk nagy hibjt. m Sever gy vli, a katasztrft ki lehet kerlni, ha sikerl rjnnik, a majk mit csinltak jl s hogyan ltk tl az vszzadokat. A fontos adalk az elmlethez az rbl rkezik.
Bizonytk a mholdas felvteleken
Sever s kollgja Dan Irwin megvizsgltk az elkszlt mholdas kpeket, s azokon a maja romok kzelben lv mocsaras terleteken si szennyvz elvezetket s ntz csatornahlzatot szrtak ki. A mai majk igen kevs hasznot hznak az alacsonyan fekv mocsarakbl - "bajos" az nyelvkn -, a rgszek perdig azt feltteleztk, hogy a majk nem is hasznltk az ingovnyos terleteket. Az ess vszak alatt - jniustl decemberig - ugyanis - az ingovnyok tl iszaposak, a szraz vszak alatt pedig kiszradnak. Egyik felttel sem tl idelis a farmeroknak.
Sever azt gyantja, hogy ezek az si csatornk egy olyan rendszer rszei voltak, mellyel a majknak sikerlt a vizet a mocsrba vezetnik, gy a termeszts nem lehetett gond. A bajos a fld mintegy 40 szzalkt teszi ki, mely a majknak sokkal nagyobb s stabilabb telelltmnyt tett lehetv. A fennskokat az ess vszakban, a mocsarakat a szraz vszakban mveltk. Az erd kivgsa helyett gy a mocsarakat tudtk vrl-vre ignyeik szerint alaktani.
A kutatk szerint elkpzelhet, hogy a mai petni farmerek leckt vehetnnek seiktl. Sever s kollgi ppen azon dolgoznak, hogy ezt a lehetsget ki lehessen hasznlni.