 |
Kik voltak az indinok eltt Amerika slakosai?
"Ismert tny, hogy a vikingek Kolumbusz eltt partra szlltak az amerikai kontinensen. Eljuthattak-e ms npek is (termszetesen az indinok seit kivve) az jvilgba 1492 eltt?"
Biztosat ebben a krdsben nem mondhatunk, de vannak egyes terik, hogy mr az indinok eltt ltek Amerikban ainuid, ausztraloid npek leszrmazottai, st eurpaiak jelenltt sem zrjk ki egyrtelmen a tudsok.
Ideolgiai vitk
Mieltt ezeket a terikat ismertetnnk ki kell trni, kt fontos ideolgiai szempontra: a tudsok kztt hossz vek, vtizedek ta zajlik a vita, hogy vajon az ismert viking s indin teleplseken kvl voltak-e mg sibb laki Ameriknak, vagy sem? A vitt nehezti, hogy ktfle ideolgia is sszecsap a vizsglatok sorn. A gyarmatostk leszrmazottai, angolszsz s spanyol tudsok minden bizonnyal jles rzssel fedeznnek fel most mr vgre egy indinok eltti npcsoportot, akikrl bebizonythatnk, hogy nem is az indinok voltak az slakk Amerikban.
Az indinok viszont akadlyozzk a tudomnyos kutatsokat: az USA trvnyei szerint ugyanis felmenik az indinok tulajdont kpezik, ppen ezrt nagyon nehz tudomnyos vizsglat al vetni az Egyeslt llamokban pldul egy fldben tallt, si koponyt. Nemrgiben ezrt brsgnak kellett kimondania, hogy egy 9000 ves koponyt – melyet Washington szvetsgi llamban talltak – igenis elemezhetnek a szakrtk.
Vita a Kennewicki Emberrl
A 9000 ves koponya az gynevezett Kennewicki Ember. A lelet vizsglata komoly indulatokat kavart, amint ez az elzekbl is kiderlt. Kzismert – a magyarorszgi Petfi-kutatsok nyomn klnsen itthon –, hogy az antropolgusok vlemnye gyakran ugyanannak a leletnek a megtlsben is gykeresen eltr egymstl. Br sokan elismerik, hogy ez – a legrgebbinek tn – amerikai koponyalelet egszen ms sajtossgokkal rendelkezik, mint a ma l indinok, m akik az indinok snek tartjk a Kennewicki Embert, arra hivatkoznak, hogy 9000 v alatt sokat vltoznak az anatmiai tulajdonsgok.
A Kennewicki Ember a kutatk tbbsge szerint viszont nem az indinok se, mert nem mongolid (amilyenek az indinok), hanem ainuid vonsokat mutat. Az ainuk ma Japnban lnek, valsznleg egy olyan si rassz maradvnyt kpezik, amelynek ms leszrmazottjai az ausztralid, melanezid s ms npcsoportok. (Az ainuk voltak pldul minden bizonnyal Japn slaki, de a mai japn npessg zme mongolid eredet, s az ainuk jelentsen visszaszorultak: a ngy nagy japn sziget kzl csak az szakin, Hokkaidn lnek nagyobb szmban.)
Az indinok eltti amerikai slakosok ainuid eredete mellett rvel egy spanyol-mexiki kutats is. Egy viszonylag fiatal koponyt talltak ugyanis Als-Kaliforniban (ez a terlet ma Mexikhoz tartozik, az USA Kalifornia szvetsgi llamtl dlre, egy flszigeten). A koponya a pericu npcsoporthoz tartozhatott. (A pericuk Mexik egyik flszigetn ltek egykor, de mra kihaltak.) Ez a koponya szintn ainuid vonsokat mutat, vagyis dl-zsiai, ceniai s/vagy ausztrliai eredetre utalhat. Ehhez a hipotzishez jl igazodik egy klnleges lelet: ausztrl sziklarajzokat, festmnyeket talltak nemrgiben Dl-Amerikban.
Eurpai eredet slakosok?
Mindezek utn j elmletek kezdenek szvdni: Amerika taln nem egy temben, hanem tbb hullmban npeslt be. Ezen hullmok sorn rkezhettek ide npcsoportok szak-zsibl (a Bering-szoroson t) – k valsznleg az indinok eldjei, s krlbell 15-12 ezer vvel ezeltt jttek. De a tengereken, cenokon is thajzhattak egyes trzsek Dl-zsibl, Ausztrlibl - k taln 25-30 ezer vvel ezeltt tettk ezt.
St vannak olyan felttelezsek, hogy akr Eurpbl is rkezhettek ide bizonyos npek. Hszezer vvel ezeltt ugyanis szak-Spanyolorszgban s Dl-Franciaorszgban egy olyan npcsoport lt (a solutreanokrl van sz), amelyek kzmves munkihoz hasonlakat talltak Amerikban is, kbl ksztett kseik mintzata pedig szintn hasonl volt.
|
 |
 |
Szeg Ivn Mikls | |