Prizs gnes: Kzp- s dl-amerikai kultrk
A kis, helyi kultrk idszaka
Az amerikai kontinens kzps s dli terleteinek korai trtnetrl, a rgszeti adatok mellett, a szjhagyomny ltal megrztt s tovbbadott elbeszlsek, majd ezeknek elssorban a 16. szzadbeli spanyol krniksok ltal megrktett rsos forrsanyagai llnak rendelkezsnkre.
A klasszikus kor (300-900)
A fldrsz kultrja - az eurpaiak ltal trtnt felfedezsig - elszigetelt volt, fejldse sok szempontbl eltrst mutat az eurpai kontinenshez kpest. [...] Mezo-Amerikn kvl nem szlettek s nem maradtak fenn rsos anyagok, dokumentumok. Vagyis sok minden hinyzott, ami az vilgban adott volt, ugyanakkor az indin kultrk sajtos s egymshoz kpest sem csekly eltrst mutat (autochton) fejldse egyedi emlkeket hagyott htra az utkor szmra. Az jvilgi trsadalmak fejldst jelents mrtkben meghatroztk a termszeti adottsgok: a trpusi eserdk mellett a sivatagi szrazsg vidkek is megtallhatk. Ilyen krlmnyek kztt aligha rhet el nagy npsurusg, a teleplsszerkezet ltalban laza, szrt, az egyes nemzetsgek nagy megmuvelhet fldterlettel rendelkeztek. Az intenzv fldmuvels csak lassan, fokozatosan fejldtt ki. Peru s Mexik fejlett fldmuvelse mr a jl szervezett llamhatalom kiplsnek eredmnye volt. [...]
A maja kutra
A klasszikus maja civilizci a Petn-trsg s a Yucatn-flsziget alfldjein virgzott. Jellegzetes emlkei a templompiramisok, amelyek mszkbl plt sokszobs pletek voltak. A vrosokon bell, s azokat sszektve, kikvezett thlzat plt. Az pleteken, lpcsfeljrkon hatalmas feliratok olvashatk. [...]
rs s idszmts
A maja hieroglifikus rs, a kprs s a fonetikus rs elemeinek keverke, az egyetlen teljes rsrendszer az si Amerikban. A trgyakon olvashat feljegyzsek mellett fennmaradtak a maja kdexek, amelyek hncspaprbl hajtogatott knyvek voltak. Az rs balrl jobbra, fentrl lefel olvashat. Tartalmilag mindig szorosan kapcsoldtak egy-egy fontos esemnyhez. Feliratok maradtak fenn az uralkod dinasztikrl, melyek rtelmezst az n. Hossz Szmlls naptra tette lehetv. (Az t klnbz idcikluson alapul naptri szmts lnyege, hogy az egyes esemnyek dtumt a naptr valsnak vlt kezd idpontjhoz viszonytottk. gy mintegy tezer ves naptri ciklusban szmoltak.) [...]
Trsadalom
Ms amerikai civilizcikhoz hasonlan, a maja elkelk is istentl szrmaztattk magukat. Az uralkodk ltalban frfiak voltak, de a nknek is fontos szerepk volt a szvetsget megpecstel hzassgktsek miatt. Az apa-fi rkls mellett elfordult a testvrre trtn hatalomtruhzs is. A trsadalom tbbi rtegrl igen keveset lehet tudni, a mr emltett rnokok mellett minden bizonnyal jelents hatalmuk volt a teleplsek kormnyzinak. A kznp a vrosokban kzmuvessggel, az elszrt falusi teleplseken pedig fldmuvelssel foglalkozott. Szmukrl nem maradt fenn adat.
Hanyatls
Az si civilizcik a 7-8. szzadban ltk virgkorukat. 800 tjn azonban a megmagyarzhatatlan hanyatls jelei mutatkoztak meg. Nem kszltek az uralkodk szrmazst s dicstst szolgl magas koszlopok, s 900-tl nem hasznltk a Hossz Szmllst sem. Abbamaradtak a vrosi ptkezsek is, a teleplseket visszahdtotta a trpusi eserd. A legjabb kutatsok felttelezik, hogy bizonyos helyi kultrk fennmaradtak nhny vrosban, ezek azonban mr nem tfog s meghatroz llamstruktrn bell ltek tovbb. A hanyatls okra, okaira mg nincs pontos vlasz, gazdasgi s trsadalompolitikai problmk egyarnt eredmnyezhettk.
Helyi llamok Dl-Amerikban (Chincha, Cuismancu, Chimu)
Kr. u. 1000-re Huari elnptelenedett, a birodalom felbomlott s elvesztette meghatroz szerept. A birodalom hanyatlsval, a Tiahuanaco-kultrt a helyi kultrk felledse kvette. A kialakul llamokat a vilgiasabb trsadalmi rend jellemzi, mr nem a papok s papfejedelmek, hanem a vilgi fejedelmek irnytsa alatt llnak. A vrosi letmdra val ttrs, a hadviselsre trekvs ezeknek az llamalakulatoknak jellemz vonsv vlik. [...] A dli tengerparton, a Chincha, Pisco, Ica s Nazca vlgyeiben, a rgi Nazca-kultra helyn jtt ltre a Chincha Kirlysg. [...] A Chincha llam a 15. szzadig llt fenn, 1440-1476-ig llta az inkk ostromt, majd azok kezre kerlt. A Chanchay, Ancon, Rimac (Lima) vlgyeiben alakult ki a Cuismancu Kirlysg. Vrosi teleplsek jellemeztk. [...] Az szaki tengerparton, a korbbi mochica nemzet terletnek helyn lteslt a Chimu Kirlysg. Hdt np volt, birodalmnak szak-dli irny kiterjedse elrte a 900 kilomtert. Fvrosa s egyben kirlyi szkhelye Chanchan, melynek lakossga valsznuleg 40-50 ezer f krl lehetett. [...] A 15. szzad els felre a Chimu Kirlysg az Andok kzponti vidknek egyik leghatalmasabb llamaknt vlt az inkk vetlytrsv.
Mezo-Amerika: a mixtkek s toltkok
A klasszikus civilizci bukst zurzavaros idszak, hborskods jellemezte. Indin nyelvu kdexek tansga szerint a 7. szzadban az Oaxaca nyugati hegyei kz szivrogtak be a mixtkek. [...] Mexik kzps rsznek szaki vidkein a Teotihuacn llam helyn [...] a toltkok hoztak ltre jelents llamalakulatot. A toltkokrl a mai napig szmos legenda, hagyomny l, 900 utni mexiki felbukkansuk is egy misztikus trtnethez kthet. Mixcoatl (Felhkgy), egy flig mitikus szemly vezette ket, akit a ksbbiekben istenknt tiszteltek. [...] A toltk llam politikatrtnetrl keveset lehet tudni. [...] A toltk llam virgzott, egszen a 12. szzadig. Hatalmt kiterjesztette szak- s Nyugat-Mexik jelents rszre. Toltk hats figyelhet meg a 10. szzadban a Yucatn-flszigeten is. [...] A toltk befolys s hats meghatroz volt Mezo-Amerika jelents terletein. A toltk np klnleges helyet foglal el a mezo-amerikai mitolgiban, az aztk uralkodk is a toltkokat tekintettk eldjknek. Olyan kultrt teremtettek, amelynek hatsa hossz ideig fennmaradt birodalmuk buksa s Tulbl val elvndorlsuk utn is.
|