Nabateusok
- Petra, a sziklba vjt csoda -
A visszatr utazk mesi inspirltk John Burgon viktorinus tudst, az angliai Chicester ksbbi dknjt, hogy verset rjon Petra si vrosrl. "Keleti g vta rzsapiros csoda / Feleannyi ids, mint az id maga." Burgon tvedett, mert Petra nem rzsaszn. Ugyancsak pontatlan Edward Lear olasz szakcsnak, Giorgnak a megjegyzse, de a hely szneit illeten taln mgis kifejezbb, ", uram, olyan vilgba jttnk, ahol csokoldbl, sonkbl, curryporbl s lazacbl kszlt minden."
A jordn sivatag csaknem jrhatatlan hegylncnak szikliba vsett Petra ma is csak gyalogszerrel vagy lhton kzelthet meg.

Az Elji falu kzelben tallhat vdi-Mszbl, azaz Mzes vlgybl Petrba vezet svny helyenknt alig tbb mint 1 m szles sikk, stt szoross szkl. A sik csaknem 1,5 km-en t kanyarog a hegyekben, mikzben hatalmas sziklk tornyosulnak a lent halad emberek s llatok fl. Sziklba vsett vzbevezet csatornk sorakoznak az arany szn, faragott ktmbk mindkt oldaln. A sik vratlanul vget r, a homlybl a napfnyre lpve a ltogat mris megpillantja Petra legpompsabb ptmnyt, el-Kasnehet, ezt a ragyog, sttvrs, nabateus sziklatemplomot.
Petra si romjai
Az psgben maradt el-Kasneh vagy Kincstr szobrai, falflki s oszlopai grg hatsra vallanak. Templom volt, sremlk vagy kincseshz ? Feltehetleg mindhrom, noha neve egy legendbl ered, mely szerint a tetejn lv urnban egy fra kincseit rejtettk el. A helyi beduinok sok ven t (mg a szokst be nem tiltottk) lvldztek az urnra a csillog aranyes remnyben. Az pletet valsznleg srknt hasznltk, hiszen Petra bvelkedik srokban, a sziklaoldalba vgott kirlyi Urna-srbolttl a kzemberek szmra a falakba vjt temetkezsi flkig s a flelmetes temetaknig, ahov a bnzket lktk be, lve...
A vros szvben rmai kori romok tnnek fel a ltogat szeme eltt. A legfeltnbb a domboldalba ptett hatalmas sznhz, melynek 33 sora tbb mint 3000 nzt fogadott be. Szintn a rmaiak ptettk a 2. szzadban a Petra forgalmas kzpontjn vgighzd oszlopsoros utat, melyet egykor a piac szeglyezett. Itt volt a kztri ivkt is, a nimfknak szentelt forrs, hogy rnykot s hst vizet adjon a nyri hsgben.
Az oszlopsoros t a Temenosz-szentlyhez vezet, melyet eredetileg ajtk zrtak el a klvilgtl. A kzepn egymagban ll a feltehetleg a Kr. e. 1. szzadbl szrmaz nabateus templom, a Kaszr el-Bint romja. A templom Dusra isten szentlye volt, br nevnek jelentse, "a fra lenynak kastlya", hogy mirt, az mr rk rejtly marad. Az plettl pontosan nyugatra egy srboltban vagy templomban kapott helyet a mai mzeum. Sokkal nehezebben megkzelthet a hegyhtra ptett, szintn urnval koronzott Deir, a kolostor, Petra egyik klnsen megkap ltvnyossga. A ndi el-Deir hossz kaptatjt vsett keresztekkel teli barlangok sora szeglyezi. A keresztek a vros rvid ideig tart keresztny korra emlkeztetnek, funkcijuk azonban ma mr kiderthetetlen.
Kik voltak Petra laki ?
Egy rendkvli kzgyessggel megldott nomd psztornp, a nabateusok tettk Petrt birodalmuk fvrosv, tbb mint 2000 vvel ezeltt. Arbia szaknyugati terletrl vndoroltak el, s 600 v leforgsa alatt, a Kr. e. 5. szzadtl, egszen az szaki Damaszkuszig terjesztettk ki birodalmuk hatrait. Az edomitk, ez a mg rgebbi npcsoport (Edm vrset jelent, s ennek a kzel-keleti vidknek ez a bibliai neve) lt korbban e tjon, a sziklavrost azonban mr a nabateusok alaptottk. Sajt ptszeti stlust hoztak ltre, egyedlllan finom fazekassgot, valamint a Petra fennmaradshoz s boldogulshoz elengedhetetlen mestersges vzm-rendszert.
A stratgiailag fontos helyen, si keresked utak tallkozsi pontjn fekv Petrt folyamatosan felkerestk a Fldkzi-tenger mellknek orszgaibl, Egyiptombl, Damaszkuszbl, Arbibl rut szllt kereskedk. Petra, e szinte bevehetetlen erd ltal a nabateusok tartottk a kezkben a karavnutakat, gy gazdagodtak meg s virgzottak fel. A szikla mindennl fontosabb volt, gy nem meglep, hogy fistenket, Dusrt ktmbkkel s a skben, valamint a vrosban mindentt fellelhet obeliszkekkel jelkpeztk. s valamikor ksbb a vros a Petra, azaz Szikla nevet kapta.
A nabateusok a Krisztus szletst megelz s kvet szzadokban rtk el fejldsk cscst, amikor is a vrosuk lakossga kb. 20 ezer ft szmllt. Idrl idre meg kellett vdenik magukat szomszdaik, klnsen a rmaiak tmadsaitl, akik Kr. e. 63-ban ostrom al vettk a vrost. Vgl Kr. u. 106-ban, lthatlag harc nlkl, sikerrel jrtak, s Petra a Rmai Birodalom provincija lett.
Br a nabateus dinasztia elbukott, a np tbb mint egy vszzadon t egytt lt a rmaiakkal. A vros ez id alatt sem vesztett pompjbl, a rmaiak felptettk a sznhzat s az oszlopsoros utat. Amikor a 4. szzadban a keresztny Biznci Birodalomhoz csatoltk, a legnagyobb nabateus temetkezhelyek egyikt, az Urna-srt templomm alaktottk, s a vros pspki szkhely lett. A 7. szzadban gyzedelmeskedett az iszlm valls, Petra mozlim kori sorsrl azonban hallgat a trtnetrs, eltekintve a keresztes lovagok egyetlen, rvid ideig tart ott-tartzkodstl, akik ekkor ptettk az egyik nyugati hegycscson ll vrat.
A vros jrafelfedezse
Johann Ludwig Burckhardt, fiatal angol-svjci felfedez 1812-ben Damaszkuszbl Kairba utazott. Ekkor hallott a hegyek kz plt si vrosrl, s elhatrozta, hogy felkutatja. Jl beszlt arabul, gy felvette az Ibrhim ibn Abdallh nevet, s mozlim kereskednek ltztt, aki fogadalmat tett Allahnak, hogy egy kecskt ldoz ronnak a prfta srjnl, a szbeszdben hallott vrosra nz magas hegy, a Dzsebel-Harun cscsn.
Erre a jl kifundlt trtnetre azrt volt szksg, hogy eloszlassa a helyi trzsfnk bizalmatlansgt. Eljiben rbeszlt kt beduint, hogy kalauzoljk vgig a Vdi-Mszn, t a sken el-Kasnehig, ahol is a kpenye alatt sikerlt szrevtlenl lerajzolnia az pletet.

Rvid gyalogutat tett a vrosban, alkonyatkor felldozta a kecskt az ron-szently lbnl, majd kldetst befejezve visszatrt Eljibe.