 |
j vilg Indinok a megjuls tjn
Sok szz ves elnyoms s mellzttsg utn most j fejezet kezddik az amerikai slakk letben.
Fentrl, a Cheyenne-foly mentn l szik fldjn ll Coffee-hegy tetejrl akr 80 kilomterre is elltni mindenfel. Az alant elterl tgas, fves sksgon apr fekete pttyk ltszanak. Blnyek. Itt is egy csorda, ott egy msik, egy harmadik, amott mg egy s mg egy… Blnycsapatok mindentt – ez j jel! „Nzze, ott a tvolban!” – mutatta Dennis Rousseau, a trzs halszati, vadszati s termszetvdelmi hivatalnak embere. Tekintett kvetve barna foltokat vettem szre egy gerincen, hrom kilomterrel keletre. „Vadlovak – mondta ksrm. – Erre tartanak.”
Nztem, ahogy a tucatnyi llat hmplyg folyknt lefel hullmzott a lejtn. Mr csak egy kilomternyire voltak. Egy csdr vezette ket, fejt flszegve, beren lesve, nem fenyeget-e valahonnan veszly. Br messze voltunk tle, mgis megszimatolt bennnket. Egy dombtetn megtorpant, rnk bmult, aztn megfordult, s trsait maga eltt hajtva szlsebesen tovatnt.
A vadlovak 140 vi tvollt utn trtek vissza a rezervtumba. Teherautn hoztk ket Nevadbl, ahol nhny ve mg orvvadszok ldztk halomra ket. Hazatrsk, akr a sok-sok blny ltvnya, elegend volt ahhoz, hogy megpezsdtse egy magamfajta keleti parti indin vrt. Emberltk ta elszr l jra blny, vapiti s musztng is a rezervtumban, mondta tvcsvt leeresztve Dennis. „Az egyik szent embernk szerint ez azt jelenti, hogy valami igazn j dolog van kszlben.”
Amikor idejttem a Cheyenne-folyhoz, valami jt kerestem n is – a megjhodsnak s a remnynek azt a szellemt, amelyrl oly sok helytt hallottam mr az Egyeslt llamok indin kzssgeiben, a rideg manhattani k- s vegkanyonoktl a dlnyugati sivatagok csndes indin kunyhiig. Ezernyi apr rszletbl ll ssze ez a kulturlis, politikai, gazdasgi s lelki megjhods, s vgl talakthatja 4,1 milli ame-rikai slakos lett. Olyan emberekt, akiknek tlnyom tbbsge a rezervtumokon kvl l.
Mgis, amikor Dl-Dakotn vgigautzva errefel tartottam, msra szmtottam. Kevs olyan szikkadt, zord s szegny fld van szak-Amerikban, mint a szik rezervtumai a Great Plainsen. A Cheyenne-folytl dlre fekv Pine Ridge indin rezervtumban az amerikai tlag harmadbl lnek az emberek, hromszor nagyobb az eslye annak, hogy nem kapnak munkt, s az ngyilkossg gyakorisga is duplja az orszgosnak. Ameriknak e rszn mintha mg ma is a 19. szzad vgi esemnyek fjdalmas emlkeit hordozn a tj. Itt vezette hadjratait George A. Custer, itt szletett a szellemtnc mozgalom, itt lltak ellen a fehrek elrenyomulsnak a lakota szik, utols szvdobbansukig vdelmezve szent fldjket. S hres vezetjk, Sitting Bull is valahol itt nyugszik.
rta Joseph Bruchac Fnykpezte Maggie Steber
| |