Aztkok
Teotihuacn roppant kiterjeds vrosnak htatot kelt romjai csaknem ugyanazon a tengerszint feletti magassgon fekszenek, mint az jvilg msik lenygz teleplse, a perui Machu Picchu. Ezzel azonban a hasonlsg vget is r. Mert mg az utbbi meredek szirtek kztt szorong, Teotihuacnt a Mexiki-vlgy tgas sksgra terveztk.
Ez a domborzati carte blanche tg teret hagyott a tervezi fantzinak, lehetv tette, hogy az ptk kiprbljk elgondolsaikat arrl, milyen hatsok rejlenek a tmeg s a tr, az rnyk s a fny viszonyulsban. Mert Teotihuacn valban azt az rzetet kelti a ltogatban, mintha egy nagyszabs ksrlet lenne, melynek clja azt kitapasztalni, hogyan lehet szervezni s irnytani egy nagy npessget a flelem s a tekintly eszkzeivel.
A Nap s a Hold piramis
Teotihuacn 23,5 km2 terleten helyezkedik el, kzppontjban a Nap piramissal, melyet az 1. szzadban emeltek egy korbbi ptmny romjain.

Mindegyik oldala 225 m (hasonl kiterjeds, mint vilgi prja, a Kheopsz-piramis), br 70 m-es magassgval felig sem r az utbbinak. Ez semmikpp sem kisebbti a csaknem 2,5 milli tonna, napon kigetett tgla sszelltshoz s ptmnny emelshez szksges szervezettsget.
1971-ben az archeolgusok vletlenl fedeztek fel a piramis alatt kb. 6 m mlysgben egy 100 m hosszan keleti irnyba tart termszetes barlangot, amelyet szentlyknt hasznltak az ptkezs eltt s utn is. A spanyol hdtst megelzen Mexik slaki anyamhnek tekintettk az ilyen barlangokat, melyekbl a tvoli mltban a Nap s a Hold, valamint az emberi faj elhrnkei a vilgra jttek.
A Kr. u. 2. vszzad msodik felben kszlt, nemrg helyrelltott Hold piramis, hasonlan grandizus, de kisebb mret plet, talpvonalai egyenknt 145 m-esek.

A szolris vagy frfias s a lunris vagy nies ptmnyek kztti mretklnbsg majdnem minden kultrra jellemz. Pldul a chartres-i szkesegyhz Nap koronzta tornya szreveheten magasabb a Holddal dsztettnl.
A Hold piramistl dli irnyban, 3,2 km hosszan nylik el a Holtak sugrtja, amely valjban nylt udvarok sora, szlessgk egyenknt 145 m, s az aztkok ltal srboltoknak vlt, kis emelvnyek szeglyezik ket. Pedig nem azok. Teotihuacn laki ugyanis elgettk halottaikat, majd a hamvakat szemfedbe burkoltk, s hzuk padozata al temettk el.

A sugrt a Ciudadela, a Citadella mellett halad el, amely egy risi, 640 m oldalhosszsg, ngyszgletes tr. Keleti oldaln ll Kecalkoatl temploma. A hatszintes, lpcszetes piramis jellegzetes "falud-tablero" stlusban plt, az enyhn lejts falakat ngyszgletes burkollapok fedik. A falakon rendkvli ert, btorsgot sugall dombormvek sorakoznak, a Tzkgy, a Nap gi tjnak jelkpe Kecalkoatllal, a Tollas-kgyval, a leveg s a fld, a mennybli s a fldi birodalom egysgnek megtestestjvel vltakozik.

A hatalmas, ngyszintes Nap piramis felptshez a becslsek szerint 3000 ember 30 vi munkjra volt szksg. Tengelye, a Nap plyjt kvetve, kelet-nyugati irnyba mutat. Feltehetleg a Vilgegyetem kzppontjnak jelkpeknt ptettk, ngy sarka a ngy gtjat szimbolizlja, cscsa pedig az let kzppontja.
Teotihuacn pti
Nem tudjuk, kik alaptottk a Kolumbusz eltti idk legnagyobb vrost. Valamikor az aztkokat tartottk az ptknek, de amikor ez a np felfedezte a teleplst, az mr 700 ve romokban llt. St a romvros olyan nagy benyomst tett rjuk, hogy Teotihuacnnak neveztk el, ami az nahuatl nyelvkn azt jelenti, "azok lakhelye, akik az istenek tjval rendelkeztek."
Brkik emeltk is e pomps vrost, mesterien rtettek mind az ptszet, mind a kormnyzs mvszethez. Szobrszatuk leginkbb az egyszer, dsztelen kmaszkokkal nygzi le a ltogatt. A maszkokat nefritbl, bazaltbl s jade-bl faragtk, szemket hkagyl hjbl vagy obszidinbl raktk ki. Fazekas mvszetk jellegzetes darabjai a vza alak fazekak s a henger formj, hromlb, talpas ednyek, melyeknek mintzata a knai bronztrgyakra emlkeztet.
A sksgot krnyez vulknokbl nyert obszidint nagyra becsltk az antik vilgban, mert rendkvl lesre lehetett faragni. Teotihuacnban legalbb 350 helyen foglalkoztak ennek az rtkes, termszetes vegnek a megmunklsval, s valsznleg e mhelyek alapoztk meg a vros kereskedelembl szrmaz gazdagsgt.
Teotihuacn kereskedett, s meglehet, uralma alatt is tartotta, Mexik kzps felvidkvel, s taln Kzp-Amerika nagy rszvel. Ebben a titokzatos vrosban kszlt finom mv vzk kerltek el szerte Mexikban a femberek srjaibl. E srok a Kr. u. 150-600 kztti idbl szrmaznak, amikor Teotihuacn hatalma cscsn llt. Llekszma ebben az idben megkzeltette a 200.000-et, s ez az akkori vilg hatodik vrosv tette.
A feltrt csont varrtk s rak arrl tanskodnak, hogy a telepls laki ismertk a varrs s a kosrfons mestersgt. Br egy sem maradt fenn, minden bizonnyal voltak knyveik, mert rtettek a betvetshez. rsukat mg nem fejtettk meg, azt mgis tudjuk, hogy a szmokat rovsokkal s pontokkal jelltk, miknt eldeik, az Olmkok is.

tlapjuk pedig a mai ignyeket is kielgt, tvgygerjeszt olvasnival, z, nyl, pulyka, kacsa, liba, hal, kukorica, futbab, tk, ritk, paradicsom s avokad. Mexikvrostl 80 km-re, szakra tallhat Tula, a Toltk birodalom fvrosa, a minden bizonnyal a birodalomhoz tartozott a 100 km-re fekv Teotihuacn is.

Mi trtnt ezzel a csodlatos metropolisszal ?
Totihuacn pusztulst csakgy rejtlyes homly fedi, mint kezdeteit. A vgromls magjait feltehetleg az ghajlat vetette el, amely egyre szrazabb vlt, s a termshozam cskkenst eredmnyezte. A kegyelemdfs azonban kb. Kr. u. 700 tjn rte, amikor szaki barbr betolakodk lngok martalkv tettk a vros kzpontjt, s ezt kveten tovbbi 200 vig ltek Teotihuacnban.
gy pusztult el az jvilg egyik tndkletes civilizcija. Romjai ma is ltvnyosak, de milyen lenygzek lehettek akkor, amikor a fekete bazalt stukkdszei s festmnyei a szivrvny minden sznben ragyogtak! Ennek szvfjdt nyomai az erteljes rajzolat, kk, pros, srga s barna freskk, melyek nhny palota faln ma is ott keskednek.
Abban az idben, amikor Rma napja leldozott, s Eurpt barbr hordk tmadsa rzkdtatta meg, Mexikban olyan civilizci jtt ltre, mely megvalstotta a legmagasabb rend trsadalmi kohzit s mvszi rzkenysget. m vek kitart kutatmunkja ll elttnk, mg Teotihuacn rejtlye napfnyre kerl a Mexiki-vlgy futhomokja all...