Az amerikai irodalom a vidkisgbl vele s ltala lp a vilgirodalomba. Els knyvei akkor jelennek meg, amikor Eurpban ppen fellngol s uralkod hang lesz a romantika. maga Walter Scott tantvnynak vallja magt, de hamarosan npszersgben s hatsban is az angol mintakp mell emelkedik, st az egsz angol nyelv amerikai irodalmat elssorban emeli az eurpai irodalom mell. Nhny regnye - a „Vadl", a „Bnharisnya" vagy ppen „Az utols mohikn" - msfl szzaddal halla utn is minden tjon npszer olvasmny. Abban pedig versenytrs nlkli ttr, hogy elszr brzol megrtssel, rokonszenvvel sznes embereket. A Cooper csald a legelkelbb angol steleplk kz tartozott. risbirtokok urai voltak. Rluk kapta nevt Cooperstown vrosa, uradalmuk egykori kzppontja, ahol kezdetben erdtett csaldi otthonuk volt. Pihenre, dlsre vissza-vissza is trtek a rluk elnevezett vros rluk elnevezett kastlyba, a mr vilghres r is ott halt meg 62 ves korban.
A hat vtizedre terjed letnek ppen a kzepn, 31 ves korban jelent meg els regnye. A tovbbi 30 v szakadatlan alkotmunkval telt. Dersen, vonz knnyedsggel dolgozott. Az anyagot, a sokfle ismeretet s a sokfle ember megismerst az elbbi harminc vben gyjttte ssze, lelkes olvasssal, lelkes vilgjrssal, nemegyszer politikai sly vitatkozsokkal. Anyagi gondjai sohase voltak, igazi gazdag otthonbl lpett a vilgba, majd els regnyei utn hamarosan a legkeresettebb, teht e legtbbet keres rk kz tartozott.
Gyermekveit s serdlkort a csaldi birtok kzpontjban, Cooperstownban tlttte, ott jrt iskolba is, de hzitantk is neveltk-oktattk. Knnyen ragadtak r a nyelvek. Az indin gyerekektl megtanult nem is egy indin idimt. Az Amerikba telepeds, majd Amerika szabadsgharca rzelemmel teljes csaldi hagyomny volt. Olvasni is hamar kezdett. J felkszltsggel folytathatta tanulmnyait a Yale egyetemen. Ezt a hres s magas sznvonal legfelsbb iskolt New Havenben igen korn, mr 1701-ben alaptottk a legtekintlyesebb angol egyetemek - Oxford s Cambridge - mintjra. Tanrai kpzett tudsok voltak. Coopert leginkbb a klnbz nyelvek, a trtnelem s az irodalom rdekelte. 16-l7 ves korban szokatlanul mvelt s olvasott fiatalembernek szmtott. Akkor azonban rtrt a kalandvgy, s felcsapott tengersznek a haditengerszetnl. 22 ves korig hajn ismerkedett a nagyvilg tjaival, a klnbz kiktkkel s klnbz npekkel. 22 ves fvel azutn hazament, a birtokn gazdlkodott, igazi szakrtje lett a fldmvelsnek s llattenysztsnek. A fldeken dolgozk s a krnyk indinjai szerettk, mert mltnyos s kedves szav volt. Szvesen ivott s nekelt egytt a fldn dolgozkkal, a sznesbrekkel is. Nmileg klnc hre is volt, hiszen a fldesurak, fleg az ennyire elkel fldesurak tvol tartottk maguktl a dolgoz embereket, a sznesbreket pedig nem is tartottk embereknek.
Ez a fldesr azonban radsul szabad riban olvasott. Egsz knyvtra volt szobi hossz polcain. s - mikzben bks letet lt, korbban cimbork s asszonyok krben, ksbb a csaldjval - rasztalnl rssal ksrletezett. Valban ksrletezett, kiprblt tbbfle stlust, tbbfle tmakrt. Szentimentlis szerelmi trtnetektl trtnelmi kalandokig, a tanulifjsg lettl az serdei rejtelmekig addig prblkozott, mg maga nem volt megelgedve. 1820-ban - 31 ves korban - gy vlte „Elvigyzatossg" cm nem nagy terjedelm, rzelmes trsasgi regnye mr elgg rett m, a nyilvnossg el lphet vele. Ezzel jelentkezett. Nem volt sikere, ez a m nem is emlkeztetett mg a kvetkez Cooper-regnyekre. De egy v mlva kszen volt „A km" cm trtnelmi regnye Amerika szabadsgharcnak korbl. Ez mr szles krben feltnt, siker volt. Innt kezdve hrom vtizeden t volt az amerikai irodalom l falakja, akinek mveit elbb Angliban, majd hamarosan Eurpa-szerte egyre nagyobb pldnyszmban olvastk. - A felsbb hatsgok is szrevettk, hogy a mvelt, nyelveket tud s kellemesen beszl, egyre hresebb r nagyon is alkalmas diplomatnak. Neki se volt ellenre egy idre Franciaorszgban lni. 1826 s 1833 kztt az Egyeslt llamok konzulja volt Lyonban. Ott is egyms utn rta regnyeit, ezeknek j rsze egyszerre jelent meg angolul s franciul. Ha nem akadt ppen fordtja, megrta franciul is a regnyt. Ezek ltalban nem fordtsok, hanem ugyanazon m kt klnbz nyelven jrafogalmazva.
 |
 |
Amikor ht v utn visszatr Amerikba, ott mr javban bontogatja szrnyait az eurpaival verseng szpirodalom. Irving Washington, Hawthorne, Melville megalapozzk a hamarosan vilgsiker, vilgsznvonal amerikai przt. Nemsokra a kltszetben megszlal a minden kortrsnl fontosabb s jelentkenyebb Edgar Allan Poe is. Ez az irodalmi kortrs-grda szinte egyhanglag vallja, hogy Cooper a kezdemnyez. Figyelik, mirl mi a vlemnye. Regnyei egyre kritikaibb politikai vlemnyekkel teltdnek. Emellett indulatos publicisztikai cikkekben is kzli vlemnyt. - Hossz franciaorszgi tartzkodsa alatt sem volt minden francia vagy ltalban eurpai jelensggel elgedett. Az egyre mohbb vl tks vilgtl egyltaln nem volt elragadtatva. Hazatrve azutn sszehasonlthatta az eurpai s az amerikai viszonyokat. Nagyon tisztelte s meg is ismerte az eurpai kultrt, de szve szerint jobban szerette a mg htrbb tart, de haznak tudott Amerikt. Most ingerelte az a felismers, hogy Amerika a legriasztbb eurpai tulajdonsgokat igyekszik tvenni. A gazdagok rhatnmsgt, a pkhendi egyenlsdisget, a fktelen vagyonhajhszst indulatos cikkekben pellengrezte ki.
Alkata szerint politikailag mrskelt konzervatv volt. Mint elkel sei, is flt a tl gyors haladstl, de nem kevsb a minden haladstl retteg maradisgtl. Rokonszenve az indinok irnt pedig sokak szmra egyenest meghkkent lehetett, hiszen a hdt fehr ember nemzedkeken keresztl mdszeresen puszttotta a vilgrsz slakit. Cooper megalkuvs nlkli humanizmusa egyrtelmen hirdette az emberek egyenlsgt, a sznes emberek embervoltt. Az indinokkal pedig gyermekkora ta barti viszonyban is volt. Mlhatatlan siker indin-regnysorozata, ezrt fontosabb mg tbbi regnynl is, holott nhny trtneti, tengersz tmj vagy a Csendes-cen tndri tjait idz regnye kzl nem egy taln ezeknl is szebb romantikus trtnet. - Az indin regnyek - kztk a leghresebb, „Az utols mohikn" - vilgtrtnelmi agitcis feladatot tltttek s tltenek be az emberi egyenrangsgrl s egyenjogsgrl. Ezek a mindig rdekes-kalandos regnyek az eltelt msfl vszzad alatt javarszt ifjsgi, nemegyszer kimondottan gyermekolvasmnyokk lettek. De gy taln mg hatkonyabbak: kell idben oltjk be az ifj, st legifjabb olvaskba a humanizmus ignyeit s igazsgait.
Irodalmi divatok jnnek-mennek. Sikeres rk elavulhatnak. Cooper olykor politikai irnymutat, olykor serdl fik letehetetlen olvasmnya, pontatlan jelz volna azt mondani r, hogy „modern", de a gyakorlat bizonytja, hogy nem avul.
Hegeds Gza
-Vadl
-Az utols mohikn
-Nyomkeres
-Brharisnya
-A prri
-(A vrs kalz)
-A km