Aztk valls
Kik is voltak az aztkok?
E npcsoport jtszotta a fszerepet Amerika felfedezse (1492), majd meghdtsa idejn a Mexiki-fennsk akkori npei kztt . Vallsuk s kultrjuk megrizte s egybefogta a terlet korbbi hagyomnyait.
Els csoportjuk - a nahuatlack- szakrl rkezett a mai Mexik vidkre. Nevk rthet s vilgos beszd npet jelent. A krnikk szerint 7 trzsk, 7 barlangbl indult el i.sz. 820-ban. tjuk viszontagsgokkal, csodkkal, meskkel teli, trtneteik hasonlatosak a zsid np szvetsgi vndorlsaihoz. Izrael fiaihoz hasonlan ez a np is megtallta az "gret fldjt", mghozz a 902. esztendben. Ezen az tjukon hitk szerint blvnyuk vezette ket.
Vndorlsaik sorn egyszer gynyr tavat s krltte egy idillien szp ligetet talltak. Sokan kzlk - szemben blvnyuk akaratval - gy gondoltk, ez megfelel hely lesz szmukra, itt kell letelepedni. A srtett blvny reggelre bosszt llt az engedetleneken. A tbor egyik felben, ahol azok aludtak, akik maradni akartak, mindenkit elpuszttott. Felszaktott mellel s kiszaktott szvvel fekdtek ott a szerencstlenek. /Az aztkok ksbbi szertartsaikon hasonl ldozati formult alkalmaztak, amelynek eredett innen szrmaztatjk./ A tbbiek aztn jra felkerekedtek, s lassan tjuk vgre, a mai Mexik fldjre rkeztek. Itt mr lakott elttk egy msik np, akiket vadsz letmdjuk miatt chicimecakoknak (=vadsznpnek) neveztek el. A chicimecakok elssorban a hegyekben laktak, ezrt az rkezk a sksgokat npestettk be. Fvrosukat (Tenochtitlan-t) azon a helyen alaptottk, ahol - mondik szerint - megtalltk a blvnyuk ltal elre lert kvet. E kbl egy fgekaktusz sarjadt, amelynek tetejn egy sznes toll madarakat szttp sas fszkelt. Ms forrsok szerint a sas csrben kgyt tartott. (Mexik cmerben tovbb l a szjban kgyt tart sasmadr, az aztkok emlke.)
Az aztkok trtnete vszmokban (nmetl), a letelepedsktl a spanyol hdtk megjelensig.
Hogyan ltek?
A XV-XVI. szzadra az aztkok nagy, ers, despotikus llamot hoztak ltre, jelents katonai ervel. A mai Kzp-Mexik szinte minden npt leigztk, gy vgl 4-5000 kisebb adfizet llam fltt uralkodtak. Ezeket k lttk el nyersanyaggal s klnbz rucikkekkel. A harc ltelemk volt. Minden felntt frfi szmra ktelez volt a hadba vonuls, a figyermekeket pedig mr 5 ves koruktl katonai iskolkban neveltk. Gyakran hadjratot indtottak, ha nem volt elg felldozni val fogoly, vagy rabszolga, s nagy nnep kzeledett. A hbort egybknt szent dolognak tartottk. Mg a hadzenetet viv futroknak is eljogaik voltak. Mindaddig nem bnthatta senki ket, amg futakon kzlekedtek, a nagyvrosokban pedig lakoma s pihenhely vrta ket.
Amikor nem hborztak, akkor szorgalmas, fldmvel letet ltek. Annak ellenre, hogy vallsi szoksaik mai szemmel kegyetlennek s barbrnak tnnek, szigor erklcsi normk kztt ltek. Ha valaki eltulajdontott egy darab fldet, vagy tbbet mvelt, mint ami jrt neki (csaldtag/adott nagysg fldterlet), akkor slyosan, akr halllal is bntethettk. Egybknt kivl mezgazdszok voltak, ntztek, mocsarakat csapoltak le, a tavak kzepre szigeteket ptettek. Hieroglif rsrendszert hasznltak, de rott emlkeik nagy rsze elpusztult a spanyol hdtsok alatt. Naptrrendszerk fejlettebb volt, mint a Gergely-naptr. 
Gla alak piramisaik pedig az egyiptomi piramisokkal vetekednek, s ptszeti remeklsk ma is csodaszmba megy.
Az aztk papok
A hatalom "tartoszlopai" ebben az igen fejlett kultrban a valls irnyti, a papok voltak. rdekes kettssget mutatnak: egyik oldalon szzadokat megelz tallmnyaik, zsenilis alkotsaik, msik oldalon dmoni sttsget, rmsges misztriumot raszt vallsi szertartsaik. Csillagszaik ragyog megfigyelsei, s mellette papjaik zavaros kvetkeztetsei a vilgvgrl. Ismerjk kimagasl orvosi tevkenysgket (ismertk a helyi rzstelentst, a narkzist, bonyolult sebszeti beavatkozsokat, hasznltk a kinint), s emellett varzslik rolvassait, mgikus gygyt formulit.
Az aztk papok a trsadalmi rangltrn fontos, s igen magas pozcit tltttek be, azonban elvrtk tlk a szzies, tiszta letmdot s azt, hogy folyamatosan sanyargassk testket. k llaptottk meg, mely idpontok szerencssek az ldozati rtusok vgrehajtsra, mikor rik el velk a legtbb kegyet isteneiknl; mikor ajnlatos hborba indulni, s mikor legvalsznbb a kudarc. Ismernik kellett az asztrolgit s az asztronmit, de k voltak az rstudk, s gy a tudomny legfbb birtokosai is. k ismertk legbehatbban a vallsi ritulkat, s az aztk isteneket is.
Az aztk "panteon" (=istenek kara)
Npes istencsoport uralta az aztkok lett. Szinte minden napra beiktattak valamilyen vallsi nnepet. A hvk kellkppen tiszteltk papjaikat, majdnem annyira fltek tlk, mint maguktl az istenektl.
Az aztk valls alapja a napistenbe vetett hit. HUITZILOPOCHTLI: a fisten, a f blvny, a hbork ura, a nemzet oltalmazja. Neki ldoztak embereket, s az ldozatok szve, vre is t illette. Mondik szerint rte teremtdtt az els 400 ember a vilgon, mgpedig azrt, hogy az tpllkai legyenek. nnepei mjusban, jlius vgn s a tli napjegyenlsgkor voltak.
Ezen napisten eldje: QUETZALKOATE volt, akit a majk Tollaskgynak is neveztek. volt a Nappal legkzelebbi kapcsolatban, a teremt. Neki ksznhetik az aztkok a tudomnyokat, a j erklcst, blcs trvnyeket. nem kvnt emberldozatokat, oltrra virgokat s gymlcsket hordtak. A legenda szerint csodattelei miatt nem frt ssze a tbbi istennel, ezrt tvoznia kellett kzlk, s keletre meneklt. Az aztkok innen sokig visszavrtk, de mivel nem akartk a tbbi isten kegyeit elveszteni, inkbb nekik hdoltak tovbb. Quetzalkoate tisztelete mgis megmaradt, elssorban a kereskedk krben, akik igazi istenknek tovbbra is a Tollaskgyt tiszteltk.

TEZCATLIPOKA a ngy Irny, a Nap, a Hold, s a rossz terms, a szrazsg istene. TLALOK a j terms s az es. CENTEOTL az istenek anyja, a termkenysg istennje. XILONEN pedig a kukoricaterms patrnja volt.
A felsorolt isteneken, istennkn kvl mg szmos blvnyt tiszteltek, amelyek szma jval meghaladta a ktszzat. Minden aztk csaldban riztek olyan kis istenszobrokat, amelyeket oltalmazjuknak tekintettk.
A szertartsok
Az aztkok szertartsai mai szemmel egszen hihetetlennek, horrorisztikusnak, s kegyetlennek tnnek. ldozataik ugyanis ltalban emberek voltak. Kiengesztelsl, s tpllkul "adtk" ket isteneiknek, blvnyaiknak, akiket tiszteltek, akiktl segtsget vrtak, s akiktl - mindenek eltt - fltek.
 Leghresebb s legfnyesebb blvnyuk HUITZILOPOCHTLI volt. Szobrt fbl faragtk ki, s egy kk padon l frfialaknak brzoltk. A pad egyben hordszk is volt, amelynek minden sarkbl egy-egy kgyfejben vgzd rd nylt ki. A blvny homloka, s a rajta lv szalag is kk, az g kkjt jelkpezve. A blvny fejn egy nagy arany csr volt, melyre zld pvatollakat erstettek. A zld lepelbe burkolt blvny bal kezben tollal kestett pajzsot, s ngy nyilat tartott. A szobor a toronytemplom egyik helyisgben llt. A templom piramisn felvezet lpcs teteje s a templomplet kztt utca hzdott, a szabad trsg kzepn pedig egy nagy clpsor llt. Az oszlopok t voltak lyuggatva az aljuktl a tetejkig, a nylsokon pedig egyik oszloptl a msikig rudakat helyeztek el. Ezekre a rudakra emberi koponykat fztek fel, minden karra krlbell 20 fejet. E rmiszt helyen, a templom udvarn, ahol kt kolostor is llt, rdekes mdon ifjak nevelkedtek. A vilgtl elvonultan l fik s lnyok. A fik 18-20 vesek voltak, szegnysgben, szzessgben, engedelmessgben ltek. k gondoskodtak a szertartsokhoz szksges tmjnrl, trl, ruhzatrl. Napi feladatuk volt a vezekls. Az jfli tmjngets utn elvonultak egy elhagyott helyre, hogy ott ldozatot mutassanak be. Ez ltalban a kvetkezkppen zajlott: obszidin pengvel megkarcoltk lbikrjukat, a vrrel pedig bekentk halntkukat a flk aljig. Ezutn egy thoz mentek, s ott lemostk magukat. Az ilyen fajta ktelez vezeklsk egy vig tartott, az esztend lejrtval hazamehettek, meghzasodhattak, s lhettk tovbb htkznapi letket.
Az ifjak hzval szemben llt a lnyok lakhelye. Szmuk megegyezett a fikval, k azonban fiatalabbak voltak, mindssze 12-13 vesek. k is szzi, vezekl letet ltek. Feladatuk volt a templom tisztn tartsa, az telek elksztse a blvnyoknak, s a papoknak. Vezeklsk is hasonlatos volt a fikhoz, csak nekik nem a lbukbl, hanem a flkbl kellett vrt serkentenik, s nem tban, hanem a hzukban tallhat medencben frdtek le. Egy v utn aztn k is tvozhattak, s meghzasodhattak.
HUITZILOPOCHTLI blvny nnepn a lnyoknak el kellett ksztenik a blvny alakjt, tsztbl. Ez nem volt egyszer feladat, hiszen a tsztaalak mrete meg kellett egyezzen a faszoborral. A tszta-HUITZILOPOCHTLI-t hordszken hoztk az ldozs sznhelyre, majd a virgokkal telehintett templomban tadtk a fiknak, akik aztn krbe-krbe hurcoltk. Ekkor kvetkezett az igazi ldozat. Hat pap az ldozati khz lpett. ten lefogtk az ldozatot, egyikjk pedig (a legmagasabb rang kzlk) felvgta az ldozat mellt, s kitpte onnan a szerencstlen dobog szvt. Majd felmutatva azt a Napnak, a blvny fel fordult, s belehajtotta annak arcba. Az ldozat testt ezutn letasztottk a templom lpcsjn. Egy-egy nagyobb nnepen 40-50 embert is felldoztak gy. ltalban foglyokat, akiket aztk kzemberek ejtettek foglyul. A szertarts utn holttestket a "tulajdonosok" elvihettk, s tbbnyire megettk. Igazn nagy tisztessgnek azonban az szmtott (ez ltalban a papok s a betegek kivltsga volt), ha valaki a tszta-istenszoborbl ehetett.
Hasonlan kegyetlen volt TEZCATLIPOKA a szrazsg istennek nnepe is. Maga a blvny csillog, fekete kbl kszlt, s klnfle dszeket (nyaklncokat, flbevalkat, tollakat) viselt. kszereit egy aranykorongra fztk ssze, s ez a tkrre emlkeztet "szerkezet" utalt arra, hogy TEZCATLIPOKA ebben mindent lt, ami a vilgban trtnik. A blvny egy teremben "lakott". A bejratot mindig fggny takarta, s a helyisgben lland flhomly uralkodott. Ide csak a blvny papjai lphettek be. TEZCATLIPOKA nnepe mai idszmtsunk szerint mjus 19-re esett. A szertarts elestjn a blvnyt tltztettk, s a fggnyt eltvoltottk, hogy e napon mindenki jl lthassa. Az nnepre azonban mr a megelz tz napban is nagy volt a kszlds. Egy templomi mltsg ugyanolyan ruht lttt, mint a blvny, s egy fuvolba fjt a ngy gtj irnyba. (Ez azt jelkpezte, hogy most a jelen s tvollvkhz egyarnt szl.) Majd port vett fel a fldrl, s megette. Ugyangy tettek az t kvet hvk is, akik ha bnsk voltak, a fuvolasz alatt lltlag nagy flelmet reztek. Ilyenkor azrt knyrgtek istenkhz, hogy ne derljn fny vtkeikre, s rengeteg tmjnt is ajnlottak a blvnynak, hogy bneik miatt rzett haragjt valahogy csillaptsk. Az igazi nnepnapon aztn feketre mzolt papok egy, a blvny ruhjba ltztetett rabszolgt hurcoltak krbe egy hordszken. A leend ldozatot ekkor ugyanolyan tisztelet vezet, mint magt a blvnyt. A ceremnia kzben folyamatosan rkeztek a hvk, s ajndkokat hoztak. Frjeket, kszereket, tmjnt s kukoricacsveket, amelyeket a papoknak adtak t. A szertarts ezen az nnepen is, mint HUITZILOPOCHTLI nnepn, emberldozattal vgzdtt. E jeles napkor szabadultak fel a kolostorban l szzek s ifjak is.
QUETZALKOATE blvny a kereskedk istene lett, s mint ilyen, a hozz kapcsold szertarts is igazodott a tbbi istensghez fzd kegyetlen gyakorlathoz. 40 nappal az istensg nnepe eltt a kereskedk felajnlottak egy egszsges rabszolgt, akit a papok a blvny ruhiba ltztettek, majd a blvnynak kijr tisztelettel istentettk egszen a szertarts napjig. A "blvny" ksretvel a vrost jrta, tncolt, nekelt, s adomnyokat gyjttt. Kilenc nappal az nnep eltt egy ids pap llt elje, s ezt mondta neki: "Emlkezz urunk, hogy mhoz kilenc napra vget r a kldetsed, megll a tnc, az nek, mert akkor meg kell halnod." Innentl kezdden beren figyeltk, hogy a leend ldozatnak elromlik-e a kedve: szomorsgt rettent baj eljelnek vltk. Ezrt ha a rabszolga el volt keseredve, megprbltk felvidtani. Kakaval kevert vrt adtak neki, mert gy hittk, ez megnyugtatja, s nem rzi, hogy a hallba megy. Az ldozatbemutats ebben az esetben is a mr korbban lert mdon trtnt, csak itt az ldozat szvt a Holdnak ajnlottk fel, a testet pedig a kereskedk kaptk meg.
Nmelyik aztk nnepen az ldozatok valamivel szerencssebbek voltak, s megkzdhettek letkrt, igaz, jval htrnyosabb felttelekkel harcolhattak, mint ellenfeleik. A rabszolga lbt megktztk, de kezbe kardot s pajzsot kapott. Ha gyztt, megmeneklt a felldozstl, st akr hres kapitnyuk is vlhatott belle. Ha azonban vesztett, is az ldozkvn vgezte.
Amikor a spanyol hdtk betrtek Mexikba (1519), s rtalltak az aztkokra, rmiszt vallsi szertartsokrl rulkod, halomba rakott emberi csontokat is talltak. Ennek megfelelen bntak ht a meghdtottakkal, s bizony nem kevsb vres inkvizcival prbltk azokat sajt hitkre trteni. Ennek eredmnyeknt az aztkok elhagytk hitket, s leszrmazottaik ma mr fknt katolikusok. Isteneik, blvnyaik nevbl szentek neve lett, vres szertartsaik emlke pedig babonv zsugorodott.
A prekolumbin (azaz a Kolombuszt, vagyis Amerika felfedezst megelz) magaskultrkat a gyarmatostk teljesen elpuszttottk. gy az inkk, majk, aztkok vallsi hiedelmeit csak a 16-17. szzadi spanyol hittrtk tudstsai alapjn, a fennmaradt legendkbl s rgszeti leletek segtsgvel prbltk s prbljk a kutatk rekonstrulni.
|