indianvilag
indianvilag
..:Men:..
 
..:Bejelentkezs:..
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
..:Elsz:..
 
..:ltalban:..
 
..:Ruhzat,eszkzk:..
 
..:Indin konyha:..
 
Szmll
Induls: 2007-03-08
 
Szavazs
Mi legyen mg az oldalon?

Tbb kp
Tbb cikk
Zenk
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Linkek
 
A szi indinok

A szi indinok

Az indinregnyeknek s filmeknek ksznheten szinte nincs olyan ember, aki ne hallott volna a szikrl. ltalban gy brzoljk ket, mint ravasz s harcias np. Az tlagember szmra a szik testestik meg az igazi indinokat, akik tipiben laktak s blnyre vadsztak a sksgon. Egyik trtnelmi alakjuk, l Biknak neve elgg kzismert. Azonban a szi elnevezs meglehetsen pontatlan, s inkbb az eltr kultrj npek s nyelvek gyjtneve...

A Nagy-Tavak szaki trsgben elsknt jrt francik az odzsibuktl hallottak gyllt ellenfeleikrl, akiket k gy neveztek sajt nyelvkn, hogy Nadoweisiw-eg, "kis kgyk". Ez mdosult francia ejtssel Nadouessioux-ra, s idvel mr csak az utols sztagot, a Sioux-t ejtettk ki, ami a magyarban szi lett. Az eurpaiak a fldrajzi elhelyezkeds, az eltr letmd s a nyelvi dialektus ellenre ezeket a rokon trzseket mind szinak neveztk.

Az eurpaiak megjelense eltt ht autonm, de egymssal rokonsgban lv csoport ltezett, az Oceti Sakowin, Ht Tancstz nven. Br soha nem gyltek ssze egy idben s egy helyen, tudtk, hogy a kultra, a trtnelem s a nyelv szempontjbl egyv tartoznak. Ezek a szik nyelvjrsuk szerint hromflekppen neveztk magukat: dakota, nakota s lakota, s mindegyik jelentse "Szvetsges".

 

OCETI SAKOWIN, A HT TANCSTZ
>Dakota >Nakota >Lakota
1. Mdewakantonwan
A Szent T Npe
2. Wahpekute
Levelek Kzt Lvk
3. Wahpetonwan
Levelek Kzt Lakk
4. Sisitonwan
Mocsrlakk
5. Ihanktonwan
Vgen Lakk
6. Ihanktonwanna
Kis Vgen Lakk
7. Tintatonwan
Sksg Lakk

A dakota nyelvjrst ngy trzs beszlte, a mdevakanton, vahpekut, vahpeton s szisziton, akiket egyttesen szanti- vagy keleti-sziknak is neveznek. Hazjuk a mai Minnesota kzps s dli terlete volt, a szomszdos Iowa llam szakkeleti rszvel.

Tlk nyugatra a mai szak s Dl-Dakota keleti felben, a kzps-szik a nakota dialektust hasznltk. Ez kt trzsbl llt, a janktonokbl, s a janktonjokbl, az utbbiak kt rszre vltak, a Fels- s Als-janktonjokra.

Br az asszinibojnok, akik a mai Kanada, valamint szak-Montana s szak-Dakota fldjn vndoroltak, magukat is Nakotnak nevezik, nem tartoznak a Ht Tancstzhz. Valamikor 1640 eltt vltak ki a janktonj-szik vazikut csoportjbl. Miutn szvetsget ktttek a kr indinokkal s a francikkal, biztostva puskik forrst, rokonaik ellen fordultak, s dz ellenfeleik lettek Az als-asszinibojnok idvel bkt ktttek a fels-janktonjokkal, s 1876-ban egytt telepedtek a montanai Fort Peck Rezervtumba.

Legnyugatabbra, szak-s Dl-Dakota, Nebraska, valamint Montana s Wyoming fves sksgain kboroltak a nyugati-szik, akiket titonoknak vagy lakotknak is neveznek, s ht trzsre oszlottak:

  1. oglala (oglla, "akik szrjk a sajtjukat")
  2. brul (szicsg, "gett combak")
  3. minikonzsu (mnikhwozsu, "akik a vzparton ltetnek")
  4. hgpp (hunkpapha, "szarv vgiek")
  5. szanzark (itzipkh, "j nlkliek")
  6. feketelb (szihszapa, "feketelb")
  7. tketl (henupa, "akik ktszer fzik a hst")

 


dakota (szanti) s lakota (titon) tbor az 1830-as vekben

Nem tudni hogy a szik sei mikor s mirt vndoroltak el az Ohio vlgybl, mgnem a Mississippit kvetve eljutottak annak forrsvidkre. Amikor elsknt 1650 tjn rtak rluk, akkor a Mille Lacs s Leech Lake kr tmrltek a Mississippi forrstl, s nhny napi jrsra a Fels-ttl. letmdjuk rokon volt az erdvidki npekvel, valamint a ksbbi dakotkval; a frfiak halsztak, vadsztak, mg a nk vadrizst, juharcukrot s vadrpt gyjtttek, valamint kukorict, babot s tkt termesztettek. Erdvidki hazjukban kenuk s tli vigvamok ksztsre hasznltk a nyrfa krgt. Errl a terletrl a puskkkal felfegyverzett s keletrl elrenyomul odzsibuk szortottk ki ket, s a tmadkhoz csatlakoztak mg a kr indinok, s azok j szvetsgesei, az asszinibojnok. gy a tmadsok s a blny vonzsa miatt a dakotk fokozatosan dlnyugatra szorultak a Big Stone Lake vidkre. A dli hatrnl meg szembekerltek az jovkkal, otkkal, majd a szk-fokszokkal. Felteheten 1700 tjtl trtnt, hogy egyre tbb szi csoport vndorolt nyugatra. A janktonok s janktonjok a Missouri-tl keletre telepedtek le. Kultrjuk nhny vonst tvett a Missouri-menti falulak trzsektl, a mandnoktl, s hidatszktl, gy olykor fldkunyhkban laktak, de kultrjuk inkbb tmenetet kpzett a keleti s nyugati csoportok kztt. A titonok 1760-80 kztt keltek t a Missourin, s az oglalk, mint a trzs lharcosai, mr 1775 krl felfedeztk a Fekete-hegyeket. A Nagy Sksg egyetlen trzse sem dicsekedhetett nagyobb hbors sikerekkel, mint a lakotk. Eredetileg gyalogosan rkeztek a sksgra, mlhikat kutyatravoison vontatva, de miutn lovakat loptak vagy vettek, a sksgi nomd npek mintakpei lettek. Sorozatos gyzelmekben sprtk flre a mandn, hidatsza, arikara, omaha, ponka, jova, pauni, kjova, varj s asszinibojn trzseket. A 19. sz. elejre a szi terlet nyugati hatrt mr a Big Horn-hegysg kpezte, szakon elkboroltak mg a kanadai sksgokig, dlen pedig a Platte- s Republican-folykig. A becslsek szerint a hrom szi csoport egyttes llekszma 35.000-50.000 f volt, s ennek ktharmadt a lakotk alkottk. Szvetsgeseikkel a sjenekkel s arapahkkal ers gtat kpeztek a kzps sksgon terjeszked amerikaiak eltt.

Harcok az amerikaiakkal 1854-1890

1841-ben megjelentek a vonul trsszekerek az Oregon-svnyen. A beznl tbb ezer emigrns nemcsak betegsgeket terjesztett, mint a himl s kolera, hanem elriasztottk, vagy leltk az tjukba es vadllatokat is. A kormny, hogy megakadlyozza a "puskaporos hord" felrobbanst felvsrolta az egykori prmkereskedelmi llomsokat, mint a Laramie-erdt, s 1851 nyrutjn tancskozsra hvta tbb sksgi trzs fnkt a Laramie-erd mell. A kormny kijellte a trzsi terleteket, cserbe az indinok nem fosztogathattk a bevndorlkat, s abba kellett hagyniuk a trzskzi harcokat is. vjradkot grtek, amit az erdben vehettek t. Fnkket neveztek ki, hogy felgyeljk a szerzds betartst, s trgyaljanak egsz npk nevben. Ilyen n. "papron trzsfnk" lett a brul Hdt Medve, mint az sszes lakota nagyfnke.

1854 augusztusban egy ltogat minikonzsu leltt egy tehenet, amit mormon tulajdonosa is sorsra hagyott. Erre a forrfej s becsvgy Grattan hadnagy kivonult egy szakasszal a brul faluba, hogy letartztassa a vtkest. Arrogancijnak ldozatul esett a diplomatikus Hdt Medve, mire feldhdt harcosai felkoncoltk a klntmnyt. Ezzel kirobbant a fegyveres konfliktus, a kvetkez v szeptemberben Harney tbornok Ash Hollow-nl keresztlgzolt a brul Kis Mennydrgs falujn. Nyron a Pierre-erdnl jabb szerzds alrsra kteleztk a lakotkat.

Keleten a dakotk jelents kulturlis vltozson mentek keresztl, egyesek felvettk a fehrek letmdjt. Miutn tbb ezer telepes tdult hazjukba, a dakotk 1851 nyarn szerzdst rtak al, melyben lemondtak sszes fldjkrl egy keskeny fldsvot kivve a Minnesota-foly mindkt partja mentn. Azonban a fldekrt fizetett vjradk mindig ksett, a kereskedk megalzan viselkedtek, s 1861-62 tele hnsggel sjtott. Az elfojtott indulatok azutn robbantak ki, hogy 1862 augusztusban ngy fiatal szanti meglt nhny telepest. Az indinok bossztl tartva, s bzva abban, hogy a polgrhbor miatt kevs a katona, tmadni kezdtek. Egy hnap alatt tbb mint 500 telepes s katona esett ldozatul a szantik ldklsnek. Vgl az offenzva kifradt s az indinok egysge is felbomlott. A dakotk egy rsze megadta magt. Ennek ellenre kzlk 38-at kivgeztek. A tbbieket kitoloncoltk Minnesotbl s a Missori menti Crow Creek Rezervtumba teleptettk. Msok azonban Kanadba szktek vagy nyugati rokonaikhoz csatlakoztak.

1863-ban egy j, az Oregon-svnyhez kapcsold Bozeman-svny lervidtette az utat a montanai aranymezk fel. 1864-65-ben az indin tmadsok ellenre kzel 2.000 ember utazott rajta. A kormny aztn gy dnttt, hogy a bevndorlk vdelmre erdlncolatot ltest az svny mentn. A lakotk valamint szvetsgeseik az arapahk s sjenek 1866-ban zaklatni kezdtk a munksokat s rtmadtak a katonkra. Vgl Vrs Felh 1868 nyarn olyan szerzdst rhatott al, melyben az amerikaiak lemondtak hrom erdjkrl s hivatalosan is bezrtk az svnyt.

1873-ben a fehrek aranyat talltak a dl-dakotai Fekete-hegyekben, ami a szerzds szerint szi birtok volt, s a katonknak el kellett volna tvoltaniuk az aranysokat. Ehelyett a kormny fontolra vette a hegyek megvtelt, de errl a lakotk hallani sem akartak. gy 1876 tavaszn hromg hadjrat indult az "ellensgesek" ellen, akik kt nagy gyzelmet arattak, jnius 17-n a Rosebud-nl s jnius 25-n a Little Big Horn folynl. Azonban a nagy tbor feloszlott, s a katonk ldzse miatt egyre tbben adtk meg magukat. A hbor akkor zrult le, amikor 1877 mjusban Fkevesztett L s kveti megadtk magukat a Robinson-erdnl.

Az 1851-es Laramie-szerzds meghatrozta a lakota terlet hatrt, mg Vrs Felh 1868-ban akaratlanul hagyta jv a rezervtum kijellst. A flrertst 1870-ben tisztzta Washingtonban. Akkor a lakotknak mg engedtk, hogy a rezervtumon kvl vadsszanak.

1876 augusztusban a Little Big Horn-i veresg hrre a Kongresszus trlte a korbbi szerzdst, s a megflelmts eszkzvel elrtk, hogy az gynksgi lakotk alrjk az j szerzdst, amivel lemondtak a Fekete-hegyekrl. Az 1888-as szitrvny 6 rezervtumra szabdalta a Nagy Szi Rezervtumot.

A lakotk 1880-ra mr mind rezervtumokban ltek, az gynkk gymkodsa alatt, akik "kvl vrs, bell fehr" amerikait akartak faragni bellk. Csakhogy a rgi let eltnsbe nehz volt belenyugodni. Ekkor jelent meg egy krzisvalls, a Szellemtnc, ami keresztny elemeket is tartalmazott. Az indinok tncolni kezdtek, hogy visszahozzk a rgi vilgot, de az gynkk, s a krnyk fehr telepesei harcias fehrellenes megmozdulsknt rtelmeztk az egszet. gy a rezervtumokban megjelent a katonasg, mire a fanatikusabb hvek elsncoltk magukat a Bad Lands-ben. l Bikt, aki nem tervezett fegyveres felkelst, az indin rendrk meggyilkoltk 1890. december 15-n, s a katonk lemszroltk a minikonzsu Nagy Lb npt Wounded Knee-nl december 29-n. A szellemtncosok s a katonk kztti csatrozsokkal zrultak a 19. szzadi szi hbork.


Napjaink szi rezervtumai az USA s Kanada terletn

Trsadalomszervezet

A Ht Tancstzet 7 trzs, (tunwan) alkotta, ami tbb altrzsre, (oyate) tagoldott. Az oyate csoportokbl, vagy bandkbl llt, (csaldok halmaza), amik egy vagy tbb tborbl (helyi csoport) tevdtek ssze, s ezeknek legkisebb egysgk a csald volt.

A tbor fnke npt nem irnytotta, az emberek csupn azrt kvettk, mert btor harcosnak tartottk, aki nagylelk hozzjuk, s blcs dntseket hoz. Ha a fnk gyenge, sikertelen, gyva lett, vagy mr nem tudta npe hajt teljesteni, akkor megnevezhette utdjt, aki rendszerint idsebb fia szokott lenni, vagy npe egy alkalmasabbat kezdett kvetni. Az ids frfiak a fnkkel, s annak tancsadival ssze szoktak gylni, hogy megbeszljk a np dolgait, s megvitassk a tervezett dntseket. A vallsi gyek az orvossgos emberek hatskrbe tartoztak. A tbor rendjnek fenntartsra valamelyik akicita, katonai trsasgot bztak meg, rendszerint egy vre.

A frfi s a n lettja klnbztt, de egymst kiegsztette. A hz s minden tulajdona a n volt, s szmukra a frfirokonok sikerei, valamint szorgalmuk s mvszetbeli jrtassguk biztostottk a magas trsadalmi helyzetet. A frfi vadszattal tartotta el csaldjt, valamint gyakran eljrt portyzni, hogy feljebb jusson a trsadalmi rangltrn. A hadviselsnek kt tpusa volt, a gazdasgi cl ltolvajls, s a bosszll skalpszerz vllalkozs. Mint a tbbi sksgi trzsnl, nluk is szoks volt az "tsszmlls", amikor az ellensget puszta kzzel vagy valamilyen trggyal megrintettk.

A lakotknl 4 f erny volt, a btorsg, az llhatatossg, a nagylelksg s a blcsessg. Ezek lland bizonytsa is segtette a trsadalmi elrejutst.

Valls

A valls nem klnlt el a mindennapi lettl, hanem annak rsze volt, benne a termszeti vilg lthat s lthatatlan jelensgeiben. A termszet minden rszben er lakozott, amiktl segtsget lehetett krni. Sajtos hatalommal rendelkez egyni istenknt is fordulhattak hozzjuk, de egysgesen is, mint a minden hatalom tfog birtokoshoz, Wakan Tankhoz, a Nagy Titokzatossghoz.

Az emberek rszeslhettek ebbl az erbl, s elnykre hasznlhattk, ha megkaptk lomban, ltomsban vagy rtus sorn.

A lakota legenda szerint valamikor nagyon rgen, egy szent asszony, a Fehr Blny Asszony hozta el a np szent pipjt. Az asszony ugyanakkor 7 szent szertartst is hozott, melybl nhny megtallhat a tbbi szi trzsnl is:

  1. Wakicagapi- a Llekmegrz Szertarts. Az elhunyt lelkt szertartsosan megrztk 1 vagy 2 vig, mieltt elengedtk volna.
  2. Inipi- az Izzasztkunyh Szertarts. Az emberek egy takarkkal lefedett alacsony, kpos kunyhban forr kvek gzben tisztultak meg.
  3. Hanbleceyapi- a Ltomskeress. A fiatalemberek s frfiak napokig bjtltek a vadonban, hogy ltomsban rszesljenek vagy ert nyerjenek.
  4. Wiwayag Wacipi- a Naptnc. A legfontosabb, az egsz trzset egybegyjt vallsi szertarts, amit nyaranta rendeztek, s 12 napig tartott. Ilyenkor kerlt sor a szellemi s trsadalmi megjulsra, valamint az v kzben tett eskk beteljestsre, valamint ldozatra a trzs jltrt.
  5. Hunka Alowanpi- a Rokonn Avat Szertarts. Szerepe kt ember rokonn avatsa volt szertarts keretben, amihez specilisan dsztett botot hasznltak.
  6. Isna Ta Awicalowanpi- a Lnyok Asszonny Avatsa. A szertarts a blnyhez s Fldanyhoz kapcsoldott s szerepe az elszr menstrul lny megtiszttsa s felksztse volt a ni ltre.
  7. Tapa Wankayapi- a Labdadob Rtus. A labda szimbolikusan megjelentette a vilgegyetemet, s ritulis jtkokhoz hasznltk.

Mvszet

A szi mvszetnek tbb terlete volt, mint a festszet, farags, sl- s gyngyhmzs.

A frfiak realisztikus stlusban festettk vadsz s harci jeleneteiket ruhikra, takarikra, a tipikre s harmatfggnykre. A br anyagt ksbb a szvet s a papr vltotta fel. A nk stlusa geometrikus volt. Takarikat s a vltozatos formj s szerep nyersbr tskkat (n. parfleche) dsztettk ezzel.


Lakota frfi s n festett blnybr takarja

A slhmzs s gyngyhmzs ni munka volt. A kereskedelmi sznezanyagok megjelensig csak kevs sznt ismertek. Egyes csoportok olykor a sirly tollcsvjvel is hmeztek. Amikor a kereskedelemben megjelentek az eurpai veggyngyk, az asszonyok azokat is fehasznltk, mgnem az si slhmzst lassan kiszortotta a gyngyhmzs. Elszr nagymret, n. pnigyngykkel dolgoztak, melyeknek korltozott sznvlasztkuk volt. Azutn beksznttt a szlesebb sznsklj s kisebb mret maggyngyhmzs kora, s kialakultak a trzsi stlusok. A szi trzsi csoportok kztt hatrozott klnbsg fejldtt ki. gy a dakotk az erdvidki trzsek hatsra korn hasznlni kezdtk a virgmotvumokat. Hatsuk nem rzdtt erteljesen a kzps s nyugati trzsek mvszetben, akik inkbb geometrikus mintkkal dolgoztak. A kzps szik a nyugatiaknl jval szlesebb sznpalettt hasznltak, s httrnek rendszerint a kket rszestettk elnyben.

A farags klnfle gai kzl kiemelkedtek a szanti-dakotk, akik klnsen szp pipafejeket faragtak a dlnyugat-minnesotai pipakbnya anyagbl, a hres catlinite-bl, amit egy angol fest tiszteletrl, George Catlin-rl neveztek el. Sok trzs kereskedelem tjn jutott ezekhez a pipkhoz.

A keleti-sziknak mg kt tovbbi sajtos erdvidkre jellemz mvszetk volt, a szvs s a rttszalagos munka.


szanti, titon s jankton mokaszinok

Hres fnkk

Taoyate Duta
Kis Varj (Az--Vrs-Npe)

(1800k. - 1863. jlius 3.)
mdevakanton-dakota

Apja Cetanwakuwa, Tmad Slyom hres fnk volt, s nevt tvedsbl Kis Varjknt fordtottk. Finak igazi neve azonban Az--Vrs-Npe volt, s megrklte a fnki tisztsget. Kis Varj mindkt szerzdst alrta, melyek rtelmben lemondtak fldjkrl. 1858-ban jrt Washingtonban s tallkozott az elnkkel. Felvette a fehr ember viselett, gazdlkodni kezdett, hzat ptett magnak, s az episzkoplis egyhz tagja lett. Az 1862-es felkels lre llt, majd az Erdk Tavnl elvesztett dnt csata utn Kanadba szktt. Amikor visszatrt Minnesotba kt fehr zvadsz leltte 1863. jlius 3-n. A gyilkosok a skalp-prmiumon kvl megkaptk Minnesota llam klnjutalmt is.

Vrs Cscs Inkpaduta

(1815-1882)
vahpekut-dakota

Miutn Inkpaduta apja Wamdesapa (Fekete Sas) meglte egy trzstrst, szmztk a trzsbl. Amikor 1848-ban meghalt, fira hagyta a renegtok kbor csapatnak vezetst, akik a mai Dl-Dakota, Iowa, s Minnesota sksgain kszltak. Bandja hamarosan a tbbi szanti csoportbl szmztt, vagy kitasztott emberek menedke lett. Inkpaduta rendkvli fehrgyllete 1854-re vezethet vissza, mikor Henry Lott, a fehr szeszcsempsz, s ltolvaj hidegvrrel meggyilkolta btyjt, s csaldjt. Taln emiatt, Inkpaduta ellenszenvvel viseltetett a hatrvidk fehr telepesei irnt. Nem rta al az 1851-es szerzdst, de embereivel nha megjelent az gynksgeken, rszt kvetelni az vjradkbl. 1856. mrcius 8. s 9. kztt az Inkpaduta vezette banda gyilkos tombolsa az iowai Okoboji, s Spirit Lake kztt 35 telepes letbe kerlt, 4 nt ejtettek foglyul. Az egyiket agyonvertk, a msik vzbe fulladt. Az utols kettt a tbbi szanti vltotta ki jutalomrt, s a trzs vjradknak megmentsrt. A dakotk nagyon zokon vettk a renegt vahpekut-szantik akcijt, ami majdnem megfosztotta ket az vjradkoktl. Inkpadutt sosem tudtk letartztatni, kvetivel elhagyta Iowt, s mr nem is trtek vissza. Embereivel ksbb a nyugati-szikhoz csatlakozott. 1876. jniusban a Little Big Horn-i csatban Inkpaduta volt az egyik szanti rsztvev. Azutn Kanadba meneklt. 1882-ben halt meg. Soha nem kttt bkt a fehrekkel.

Rktl Sjtott
Palane Apape

(1804 augusztusa-1888)
jankton-nakota

Akkor szletett, amikor Lewis s Clark expedcija megllt egy jankton faluban, s a legenda szerint Lewis egy amerikai zszlba csavarta a babt, s megkeresztelte. Felnttkori nevt az arikarkkal, (akiket rviden rknek neveztek) vvott csatban szerezte. 1837-ben jrt Washingtonban. 1862-ben a minnesotai dakota felkels idejn tbb fehr telepes lett mentette meg. Hallig ragaszkodott az 1858-as szerzdsben meggrt jradkokhoz. Felemelte szavt a korrupt kereskedk s tisztviselk ellen.

Vrs Felh
Mahpiya Luta

(1822-1909. december 10.)
oglala-lakota

1854. augusztus 18-n harcolt elszr fehrek ellen, a Grattan-vrfrdben, s 1865 jliusban rszt vett a Platte-hdjnl vvott csatban. m legnagyobb sikert a Bozeman-svny elleni hborjban rte el, amikor 1866. december 21-n az vezetsvel megsemmistettk Fetterman kapitny szzadt. A Szekrvr-csata dntetlenje ellenre az amerikai kormny feladta a Bozeman-svny hrom erdjt, s az utat hivatalosan is bezrtk. Mikor Vrs Felh 1868. november 6-n gyztes hadvezrknt alrta a bkeszerzdst, immr az oglalk nagyfnknek szmtott. Az 1870-es washingtoni ltogatsa utn letelepedett az gynksgen, s attl kezdve inkbb diplomciai eszkzkkel prblt harcolni npe letkrlmnyeinek javtsrt. A Fekete-hegyek miatt 1876-ban kirobbant hborban nem csatlakozott az "ellensgesekhez", m titokban szimpatizlt velk, nem tartotta vissza fiatal harcosait, st fia is velk ment. A lakotk katonai leverse utn gynksgt a dakotai Nagy Szi Rezervtumra helyeztk t. Npe rdekben gyakran jrt Washingtonban, s tartotta a kapcsolatot a keleti part indinbart reformtoraival. Az 1880-as vekben a kormny kiutalta lemiszeradagok, s egyb elltmnyok miatt gyakran tmadt vitja a Pine Ridge Rezervtum gynkeivel. Folyamatosan kzdtt a fnkk hatalmnak megrzsrt, szembeszllt a lakota fldek brbeadsa ellen, m az 1887-es Dawes-trvny ellen, ami a rezervtumokat egyni fldekre osztotta, is tehetetlen volt. Hitt a Szellemtnc vallsban, m a katonk megjelensre visszafogta magt, ezzel elkerlte l Bika, s Nagy Lb sorst. 1909. december 10-n, 89 ves korban hunyt el. lete sorn 80 tst, vagyis haditettet hajtott vgre, ngyszer tmadt gy, hogy kzben lttek r, 10 varj, s 2 sosni harcost lt meg. Jelentsge abban ll, hogy elfogadta a fehrek vilgt, s lemondott a rgi letformrl, hogy az j krlmnyekhez ill, j letet teremtsen, mg l Bika s Fkevesztett L a vgskig kitartott a rgi letforma mellett. k voltak a hazafiak, de Vrs Felh volt az llamfrfi.

Fkevesztett L
Tasunka Witko

(1842?-1877. szeptember 5.)
oglala-lakota

Nevt onnt kapta, hogy ltomsban lova ott llt, mgis, mint egy rnyk, krbe tncolt. Neve nem azt jelentette, hogy lova megrlt, vagy magvadult volna, hanem hogy ltomsban az klns mdon tncolt. Rszt vett az 1866-1868 kztti Powder-vidki harcokban. vezette azt a csapatot, ami kicsalogatta a Phil Kearny-erdbl Fetterman kapitny szzadt. Mikor 1870-ben megszktt egy frjes asszonnyal, a fltkeny frjtl pisztolygolyt kapott az arcba. Fkevesztett L soha nem rt al szerzdst, mindig is szabadon lt npvel a Powder-foly vidkn. 1876-ban sok csaldott lakota csatlakozott hozz, s l Bikhoz, hogy megvdjk a Fekete-hegyeket. A Rosebud-i, s a Little Big Horn-i csatban megcsillanthatta hadvezri kpessgt. De a csata utn az amerikai hadsereg ldzse miatt egyre tbb szabad csoport adta meg magt. l Bika Kanadba meneklt, de Fkevesztett L tovbbra is kitartott. Utols csatjt 1877. janur 8-n vvta a Wolf Mountain-nl. Amikor Pttys Far kzlte vele, hogy Crook tbornok rezervtumot biztost npe szmra a Powder-foly vidkn, Fkevesztett L megadta magt, 800 hes, s kimerlt embervel 1877. mjus 5-n megjelent a Robinson-erdnl Nebraskban. Csakhogy az gynksgen l oglala, s brul fnkk fltkenyek voltak a szemlyt vez tiszteletre, s hazugsgokat kezdtek terjeszteni rla. A feldertk gy letartztattk Fkevesztett Lovat, s visszavittk a Robinson-erdbe. Mikor a fnk rdbbent arra, hogy brtnbe akarjk zrni, megprblt szabadulni, m Kis Nagy Ember ersen fogta karjait, mg a katona, William Gentles kzlegny Fkevesztett L htba dfte szuronyt. "Nagy fnk volt, s brtnbe nem zrhattk" - mondta rla unokatestvre, a minikonzsu Megrinti-a-Felht fnk, aki segtett bevinni a haldokl fnkt a segdtiszt irodjba, ahol mg aznap jszaka, 1877. szeptember 7-n meghalt. Halla eltt a kvetkezt mondta: "Apm! Kemnyen megsebesltem. Mondd meg a npnek, ne szmtsanak rm tbbet!"

l Bika
Tatanka Iyotanka

(1831-1890. december 15.)

hgpp-lakota

Hamar nyilvnvalv vlt, hogy fogkony a termszetfeletti vilg irnt, ami aztn szent emberr, (wicasa wakan) tette. lete sorn 63 haditettet hajtott vgre, 22 alkalommal lopott lovakat, s 16 ellensget lt meg. 1865-ben harcosaival egyre tbbszr tztt ssze a Powder-vidkre tolakodott amerikai katonkkal, s egy sikertelen tmadst vezetett az jonnan ltestett Rice-erd ellen, a mai szak-Dakotban. 1866-ban az szaki titonok nagyfnke lett. A kvetkez kt vben kivette rszt Vrs Felh hborjbl, de a bkeszerzdst nem rta al. A hbor utn Vrs Felh s Pttys Far egyre inkbb a fehrekkel val bks megegyezsre trekedett. l Bika s Fkevesztett L azonban a szerzdsen kvliek nagy vezrei lettek, s kszek voltak harcolni a hazjukba tolakod fehrek ellen. 1876. jnius 14-n a Medicine Rock-nl tartott Naptnc sorn l Biknak drmai ltomsa tmadt, nagy gyzelmet jsolt, sok halott katonval. Ez jnius 25-n be is teljeslt a Little Big Horn-nl. A gyzelem utn mindentt katonk kezdtek vadszni a szabad indinokra, gy l Bika megelgelve a folytonos ldzst, 1877 mjusban tlpte a kanadai hatrt. Ott az let bks volt, azonban a blny ott is gy csappant, hogy egyre tbb embere trt vissza az llamokba, s adta meg magt az gynksgeken. Vgl 1881. jlius 20-n l Bika kis csapata ln belovagolt a Buford-erdbe, s megadta magt. Kt v hadifogsg utn trhetett vissza a Standing Rock gynksgen l nphez. 1885-ben csatlakozott Buffalo Bill Vadnyugati Show-jhoz, s turnzott az llamokban. 1888-89-ben lete utols veiben elkeseredetten kzdtt a Nagy Szi Rezervtum feldarabolsa ellen, hasztalanul. Amikor 1890-ben Vergd Medve elhozta a Szellemtnc vallst Standing Rock-ba, l Bika nem lett a Szellemtnc vezetje, azonban segtett rtelmezni a tncosok ltomsait. Mivel mindig is az amerikaiak asszimilcis trekvse gtjnak szmtott, s emberei jobban hallgattak r, mint a rezervtum gynkre, James McLaughlin-ra, az gynk meg akart szabadulni a fnktl. Most elrkezettnek ltva az idt, kijelentette, a Szellemtnc mgtt l Bika ll, s elrendelte a fnk letartztatst. December 15-n hajnalban 43 indin rendr vette krbe l Bika hzt, s letartztattk a fnkt. Mire kilptek az ajtn, mr gylekeztek l Bika hvei, s ellenllsra buzdtottk. Ekkor a fnk vdekezni kezdett, lvldzs robbant ki, melynek sorn lelttk a fnkt. l Bikt nem lepte meg az indin rendrk megjelense, tbb vvel korbban egy pacsirta megjsolta neki, hogy "szi fog meglni tged".

Pttys Far
Sinte Gleska

(1823?-1881. aug. 5.)
brul-lakota

Nem volt fnk fia, de kpessgeivel elrte, hogy azz vlasszk. Valsznleg ott volt 1854 augusztusban a Grattan-vrfrdnl. Harcosaival gyakran fosztogatott az Oregon-svny mentn. Csaldjt Harney katoni ejtettk foglyul Ash Hollow-nl 1855. szeptember 2.-n. Pttys Far hrom msik emberrel feladta magt a bke rdekben, de kivgzs helyett a kansasi Leavenworth-erdbe szlltottk a foglyokat, s csak a kvetkez tavasszal engedtk ket szabadon. 1866-68 kztt harcolt Vrs Felh hborjban, s 1870-ben jrt Washingtonban. Ezek utn is bkeprti fnk lett, s npvel letelepedett a szmukra kijellt gynksgen. Miutn 1880 tjn elkldte sajt s trzstagjai gyermekeit a tvoli Pennsylvania llamba, a Carlisle benntlaksos iskolba, tekintlye megingott. Klnsen Varj Kutya, a rendrfnk szllt szembe vele, javasolta, hogy helyette ms embert vlasszanak nagyfnkk, de a trzsi tancs tovbbra is Pttys Fart tmogatta. Varj Kutya vgl 1881. augusztus 5-n leltte a fnkt.

Kutyakatona

2005. mrcius 1.

Forrsok:
Dee, Brown: A Vadnyugat Trtnete Indin Szemmel. Kossuth, 1976
Hassrick, Royal B.: The Sioux. University of Oklahoma Press, 1964.
Johnson, Michael: The Tribes of the Sioux Nation. Men-at-Arms no. 344. Osprey, 2000.
Markoe, Glenn (ed.): Vestiges of a Proud Nation. University of Vermont, 1986.
Utley, Robert M.: A lndzsa s a pajzs: l Bika lete s kora. Osiris, 2004.

 
ra
 
..:Trzsek,Nemzetsgek:..
 
..:Valls-Spiritualits:..
 
..:Filmek:..
 
..:Knyvek:..
 
..:Knyvek-rszletesen:..
 
..:Egyb:..
 
Milyen az oldal?
Lezrt szavazsok
 
Naptr :)
2025. Mjus
HKSCPSV
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 
Szavazs
Legyen (heti) knyvajnl?

Persze! J tlet!
Igen!
Mindegy...
Minek az??
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 

A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG