 |
rintetlen maja kirlysrt fedeztek fel – jdonsgok az indinok trtnetrl?
Egy frissen felfedezett, teljesen p srt talltak nemrgiben az egykori maja nagyvrosban, Palenquben.
A nmet lap, a Die Welt szerint az jonnan felbukkant lelet segthet a prekolumbinus, vagyis a Kolumbusz eltti indin kultrk rejtlyeinek megfejtsben. A most napvilgra kerlt sremlket mg nem bontottk meg a rgszek. Az alaposabb vizsglatok csak a jv v elejn kezddhetnek meg, akkor nmet, amerikai s mexiki kutatk vllvetve llhatnak neki a nem mindennapi feladatnak. A tudsok ugyanis annyit mr gyantanak, hogy egy tekintlyes szemlyisg, nagy valsznsggel egy kirly srjra bukkantak.
Ki volt a sr?
Az elzetes szakrti vlemnyek, a bonni egyetem specialistinak nzetei szerint a nagy pompval elksztett srbolt nagy valsznsggel Palenque egyik korai kirlynak I. K'an Joy Chitamnak az emlkt rzi. I. K'an Joy Chitam idszmtsunk szerint 529 s 565 kztt uralkodott a vros(llam) fltt.
A maja kultra legkorbbi nyomai egybknt tbb mint 3000 vesek. Ez az indin civilizci Krisztus utn 300 s 900 kztt lte fnykort, ekkor azonban hirtelen pusztulsnak indult. Krlbell nyolc vvel ezeltt jutott kt bonni nmet kutat eszbe, hogy felttelezzk: lehet, hogy ez a kultra nmagt dnttte romlsba. Nikolai Grube s Simon Martin terija szerint ugyanis ez trtnhetett. A maja magas kultra letnse szerintk kt hatalom kzdelmre vezethet vissza: Tikal s Calakmul vres hbori ugyanis az elbbi gyzelmvel vgzdtek. m Tikal olyan sikert aratott, amely a bukshoz vezetett – a dzsungelben kialakult vrosllamok szervezete nem volt alkalmas arra, hogy a hdtsok ltal megnvekedett terleteket hatkonyan igazgassa, s gy szinte „nmagtl” omlott ssze a szisztma.
Hinyz forrsok
Egyelre azonban hinyoznak a maja trtnelem forrsai ahhoz, hogy ezt az elmletet ellenrizni lehessen. Eddigi tudsukat a rgszek elssorban annak a srnak ksznhetik, amelyet K'inich Janaab Pakalnak tulajdontanak, aki 615 s 683 kztt uralkodott idszmtsunk szerint, s aki mauzleumban Palenque trtnett megrkttette. Most azonban, I. K'an Joy Chitam srjnak feltrsval a kutatk egy msik srtetlen temetkezsi helyre bukkantak, amelynek elemzse, vizsglata nagy segtsget nyjthat a majk histrijnak megrtsre.
Hogy Tikal s Calakmul kztt milyen vres kzdelmek zajlottak, arrl a National Geographic tavaly is tudstott egy akkori felfedezs kapcsn. Egy guatemalai lpcss piramis, Dos Pilas lpcsfelirata ugyanis az ottani kirly, Balaj Chan K' awil trtnett rkti meg. a Tikaltl tbb mint szz kilomterre fekv Dos Pilasban 635-ben, ngyvesen kerlt hatalomra, s hossz vtizedeken t uralkodott. Legidsebb fivre volt az egyik harcban ll vrosllam, Tikal uralkodja. A mai Mexik terletn tallhat Calakmul seregei azonban elznlttk a Tikallal szvetsges Dos Pilast, s az cs, Balaj Chan K’awil elprtolt btyjtl, cserben hagyta Tikalt. A vres kzdelem sorn a tvoli vros nemessgt, st kirlyt is lemszroltk, s „tornyokat ptettek az ellensg koponyibl." |
 |
 |
| |