Magyar Lszl nyomban I.
Az inkk fldjn
Magyar Lszlnak, a XIX. szzad legnagyobb magyar Afrika-kutatjnak tudomnyos munkssga – kort messze megelzve – az afrikai trtnelem, trsadalmi intzmnyek s kultrk olyan j sszefggseit trta fel, amelyek irnyt jellhettek volna ki a korabeli Afrikakutatsoknak, ha mve nem magyar nyelven jelenik meg.
A taljn fldrl Szombathelyre szrmazott Zanelli fszeres hzban 1818. november 13-n keresztelre kszldtek. A szolglleny, Horvth Anna figyermeket szlt. A kis jvevny hajnalban rkezett, de olyan vzna csecsem volt, hogy a vallsos fszeres jnak ltta mielbb keresztvz al tartani. Mivel az apa ismeretlen volt, az jszlttet anyja csaldi nevn anyaknyveztk: „Horvth Lszl, trvnytelen”.
|
A trvnytelen Horvth Lszl szletsi bejegyzse (13. szm) |
|
Kegyelemkenyren Mikzben mindenki a kisfi lett fltette, az anya, a makkegszsgesnek ltsz parasztlny halt meg rviddel a szls utn. Valsznleg gyermekgyi lz vitte el. Az rvn maradt kisfit anyai nagyanyja vette gondjaiba, de erejbl csak annyira tellett, hogy megossza unokjval az adakozsokbl gyjttt falatokat. A legnagyobb szksg idejn, mikor az ids asszony haldoklott, megjelent az apa. Nem valami vndorlegny vagy csavarg volt, mint sokan vltk, hanem igazi riember, a Festetics grfok tiszttartja, az Eurpa-hr keszthelyi fiskola tanra, Magyar Imre. A gazdatiszt a gyermeket Dunafldvrott l zvegy desanyjnl helyezte el, maga pedig a tvoli Hont megybe utazott, hogy a nagymnyoki birtokot irnytsa. A kis Horvth Lszl nyiladoz rtelmt ismt egy ids asszony alaktotta. Nem csoda, hogy a gyermekbl mindenkitl elzrkz, flnk fi lett. Magnyt testi hibja, kancsalsga is nvelte. A fi legszvesebben a fldvri Vrdombon tlttte napjait. A „trk torony” tvben brndozott egy tvoli vilgrl – minthogy a kzeli nem fogadta be. Apja csaldja, melyben egyre szlettek a trvnyes fltestvrek, idegenknt kezelte Horvth Lszlt mg akkor is, amikor mr gimnazista volt a nagy hr kalocsai intzetben. Csaldi helyzett mindennl beszdesebben jellemzi az iskola anyaknyve, melyben az apa „tutor”-knt, vagyis gymknt szerepel.
|
Szombathely rgi ltkpe |
Horvth Lszlnak desapja taln akkor adta az egyetlen ajndkot, amikor a „zabigyereket” nevre ratta. A csald azonban tovbbra sem fogadta be. A mellztt finak egy diploma megszerezsre j lehetsget knlt az akkor ltestett fiumei Tengersz Akadmia. 1842-tl hrom ven t jrta a vilgtengereket, majd 1845-ben vratlanul katonai karrier lehetsge bontakozott ki eltte. A La Plata kztrsasg nven emlegetett Argentna llamelnke jl kpzett tengersztiszteket keresett Uruguayjal kirobbant hborjhoz. Magyar Lszl egy Brazliban l honfitrsa tmogatsval elnyerte a flottahadnagyi rangot s az argentin llampolgrsgot. „des Atym! – rta e sikerrl Magyar Lszl. – Soha nem reztem nagyobb rmet, mint a midn elszr ltm ragyogni vllaimon a dszes arany vly rojtokat, de nem csoda, hiszen mr gyermekkori lmaimat ltm beteljesedni.” A dicssg rt csaknem letvel fizette meg. Az argentin flotta az egyeslt uruguayi-angol-francia hajhad fogsgba esett, s Magyar Lszlt is hallra tltk. Gytrelmes napokat tlttt el a siralomhzban, mg vgre egy francia hajparancsnok vallomsbl bebizonyosodott rtatlansga. A hbor vgig Maldonado klvrosba internltk. E szegnynegyedben pnz, munka s remny nlkl napi meglhetsi gondokkal kzdtt.
|
|
A dunafldvri „trk torony” |
Hadihaj a XIX. szzadbl |
A tuds trsasg kzmbs maradt A zskutcbl knlkozott egy kit: eljutni az inkk hajdani birodalmban, s annak tudomnyos feltrsval hrt s elismerst szerezni hazjnak s nmagnak. Ismerte a bennszltt nyelveket, radsul a spanyolt, a portuglt s az angolt is, s a tengersztisztnek a trkpszeti, helymeghatrozsi mveletek sem okoztak gondot. Egyetlen dolog hinyzott egy sikeres expedcihoz: a pnz. Ennek elnyerst a Magyar Tuds Trsasgtl remlte. Magyar Lszl egy esztendeig dolgozott a kutatt tervnek rszletes lersn, s 1846. jnius 2-n postra adta a Magyar Tuds Trsasg cmre. Tervezethez egy levelet is mellkelt Szchenyi Istvn „F Mltsg a Nagyon tisztelt Grf r” rszre. A levlben megemlkezett Szchenyinek a tudomny s a haza felvirgoztatsrt tett nagybecs szolglatairl, majd, ismertetve tengerszplyjnak fbb llomsait, kt krst terjesztett a grf el. Az els az volt, hogy beadvnyt „a szokott formalitssal” maga terjessze az Akadmia testlete el. E kifejezs mgtt – kimondatlanul – tervnek prtfogst krte. Abban bzott, hogy aki az elterjesztst vllalja, ajnl vlemnnyel szokta a tervet dntsre bocstani. Msik krst is kzvetett mdon fogalmazta meg: „A pnzbeli subsidium a melyet a Fmltsg Magyar Tuds Trsasgtul vllalatom kivitelre krek, az utazsra ugyan ezen tartomnyokon keresztl elg; de (a mi szinte kvnatos volna) a termszeti ritkasgok pldnyai megszerzsre s azoknak ltal szlltsra gyren jut.” Udvarias s tartzkod krelem volt ez, Szchenyi azonban Magyar tervezett nem „a szokott formalitssal”, hanem minden szemlyes llsfoglalst mellzve kldte tovbb Szent Mihly napjn az Akadmia titkrnak. A hivatali szempontbl szablyos s korrekt ksrlevl az gy irnti teljes kzmbssget fejezte ki, a dntshez semmi tbaigaztst nem nyjtott a testletnek.
„Tekintetes r! Magyar Lszlnak, ki ezeltt, mint eladja, a dl-amerikai argentinai confoederationl mint flotta-hadnagy szolglt, a magyar tuds trsasghoz intzett, s ide mellkelt krelmt, melyben magnak a dl-amerikai tartomnyokban teend tudomnyos utazsra pnzbeli segedelmet nyjtani esedezik, Tekintetes rnak mint az emltett trsasg titoknoknak trgyaltats vgett ezennel ttvn, megklnbztetett tisztelettel maradok Tekintetes r ksz kteles szolgja g. Szchenyi Istvn Pest, sept. 29. 1846.” – szl a levl.
|
Az Akadmia titkri tisztt ekkor mg nhny htig Scheidel Ferenc tlttte be. A titkri hivatalhoz 1846. oktber 2-n rkezett meg Magyar Lszl beadvnya Szchenyi ksrlevelvel egytt. A folyamodvnyt az egy hnap mlva, november 4-n sszel kisgyls trgyalta. Ennyi id igen kevs ahhoz, hogy a javaslat tudomnyos rtkt komolyan mrlegeljk, s a javaslattev szemlyrl bvebb adatokat szerezzenek be. Az akadmiai hivatalos iratanyagban semmi nyomt sem leljk annak, hogy az gy referlsra szakembert jelltek volna ki. gy, ajnl- vagy szakvlemny hinyban ltott hozz az akadmiai testlet – melyben egybknt egyetlen geogrfus sem volt – egy lekszn tisztvisel ltal elterjesztett gy, a Dl-Amerika tudomnyos feltrsra tett javaslat trgyalshoz. „Olvastatott Grf Szchenyi Istvn Excellentijnak levele, melly mellett Magyar Lszlnak, az argentinai confoederatinl volt flotta-hadnagynak folyamodst trgyaltats vgett ltal kldi; tovbb olvastatott maga a krdses folyamods is, mellyben Magyar Lszl a dlamerikai tartomnyokban tudomnyos utazst tenni ajnlkozik, bven eladvn azon indtokokat, mellyek e vllalkozsra brjk, gy szinte a’ teend tnak kt rendbeli tervezett, ‘s e’ czlra az academitl hrom v lefolysa alatt fizetend, mintegy tizenkt ezer peng forintnyi segedelmet kr. Hatrozat: Az academiai pnztr llapota illy tetemes segedelmezst teljessggel nem engedvn, ez a’ folyamodnak, hazja s a’ tudomny irnt nyilvntott buzgalmnak mltnylsa mellett vlaszkpen megratni rendeltetett.” Az elutasts szinte trvnyszer volt, radsul felmerlhetett a gyan Magyar Lszl hazafii rzsnek szintesgvel kapcsolatban is, arra gondolva, hogy szorult helyzetbl az Akadmia pnzvel prbl kilbalni.
Irny Afrika! Magyar Lszl jl ismerte a dl-amerikai trsgekben a XVIII. szzad folyamn kutat magyarok, elssorban tuds szerzetesek eredmnyeit, s igyekezett ezeket expedcija elksztse sorn felhasznlni. Ily mdon nem els, ttr vllalkozsnak tekintette tervezett tjt, hanem a dl-amerikai magyar kutatiskola folytatsnak, amely megvalsulsa esetn a magyar kutatsi eredmnyek betetzse lehetett volna. Dl-amerikai expedcis tervbe ugyanis valamennyi olyan tudomnyos krds vizsglata bekerlt 1846-ban, melyeket csak fl vszzaddal ksbb, elssorban Karl Steinen expedcii oldottak meg. Magyar Lszl kt tvonalon tervezte vgigjrni Dl-Amerika ismeretlen trsgeit. A nyitott szr ollhoz hasonl utak kzs pontja Peru fvrosa, Lima volt, s a megjellt vonalon t orszg ismeretlen trsgeit kvnta bejrni. Tervezetben kiemelten szerepel az Amazonas folysnak feltrkpezse s az si indin kultrk anyagi s szellemi emlkeinek sszegyjtse. Tervezetben fontos helyet foglaltak el a rszletes fld- s nprajzi kutatsok, „a fld abrosznak elksztse s az ott l npek letnek, szoksainak s mltbli emlkeinek lersa s szszegyjtse a magyarhoni ritkasgtr (mzeum) szmra”. Az expedcis terv a benne kzlt adatokkal brmely ktkedt meggyzhetett arrl, hogy rendkvl gondos elkszts utn olyan hozzrtssel kszlt, melyhez hasonlval ekkoriban a dntshozatalra jogosult, nagyobbrszt szpirodal- mi alkotkbl ll akadmiai testlet ritkn tallkozott. gy eshetett meg, hogy a Dl-Amerika tudomnyos megismerse szempontjbl oly jelents tanulmnynak mg tudomnytrtneti rtkeit sem ismertk fel. A kziratot irattrba helyeztk, arra sem mltatva, hogy a Tuds Trsasg folyiratban, az Akadmiai rtestben kzreadjk; gy legalbb rsban rteslt volna a tudomnyos vilg arrl a ksrletrl, melynek megvalstst a szegnysg – vagy taln a bizalmatlansg – nem tette lehetv. A tudomnyos tervezet csak fl vszzad mltn kerlt el az akadmiai levltr mlyrl. Akkor, midn a vilg lelkesen nnepelte azokat a tudomnyos eredmnyeket, melyeket a szzad utols vtizedeiben Karl Steinen s kutattrsai elrtek, a Budapesti Szemle egy 1895. vi szmban Brczay Oszkr gondozsban megjelent Magyar dl-amerikai titerve. A kzlemny „megmutatta a mvelt vilgnak”, hogy a szzadvg nnepelt kutati az ismeretlen fldrsz azon svnyein szereztk j ismereteiket, melyeket fl vszzaddal korbban egy „pnz s taps nlkl” a vilgban kalld magyar tengersztiszt jellt ki s jrt vgig gondolatban. A Magyar Tuds Trsasg elutast vgzsnek kzhezvtelt kveten Magyar Lszlnak kenyrkereset utn kellett nznie. A brazliai kiktkben megfordul hajsoktl hallotta, hogy az afrikai Kalabr llam ura eurpai tengersztiszteket keres flottjhoz. Magyar Lszl lemondott ht ddelgetett lmrl, Dl-Amerika tudomnyos feltrsrl, lemondott kziratrl is, amely nemcsak els tudomnyos munkja volt, hanem egyben az els magyar nyelv trtneti forrs is Dl-Amerika ismeretlen trsgeinek felkutatsrl, s az els hajval elindult Fekete-Afrika partjai fel.
|