szak-Amerika indin rksgnek megjelentje
AZ EREDETIT KELL FELMUTATNI
1841-ben Londonban meg jelent egy knyv, amely nem vrt mdon felkeltette a mvelt kznsg rdekldst, s csakhamar rja hazjban, az Egyeslt llamokban is szenzci lett. Az addig ismeretlen szerz szemlyes lmnyeit rktette meg. Az elsk kztt tudstott hitelesen az szak-Amerika nagy sksgain, a Mississippitl s a Missouritl nyugatra l mandanok, cheyennek, dakotk, feketelbok s ms, a Szikls-hegysgben l indin trzsek trsadalmrl, hiedelemvilgrl, szoksairl.
George Catlin 1824-ben (narckp)
|
A Levelek s jegyzetek az szak-amerikai indinok llapotrl s szoksairl cm m 45 ves szerzje, George Catlin knyve megjelensekor mr tl volt lete nagy kalandjn. Bejrta az indinok fldjt, s leveleit, jegyzeteit azzal a szndkkal adta kzre, hogy kzkinccs tegye a vzlatfzeteiben sszegyjttt, festvsznain megrktett hatalmas ismeretanyagot, mert Catlin, akit az indinok krniksnak is szoktak nevezni, st nmelyek szerint vele kezddtt az amerikai etnolgia tudomnya –, elssorban mgsem r, hanem fest s rajzmvsz volt.
A halott indin a j indin? George Catlin 1796-ban Pennsylvaniban szletett. Apja Washington seregnek katonja, ksbb vrosnak, Wilkkesbarre-nak megbecslt polgra. Anyja, Polly Sutton (egyes forrsok szerint egy foglyul ejtett indin n lenya) meslt a csald frfitagjairl, akik mind rszt vettek az irokz, seneca s oneida trzsek ellen folytatott indin hborkban; az angolok s a francik els sszecsapsaiban, a kis George pedig mindig szvesen s rdekldssel hallgatta ezeket az elbeszlseket. Catlin 1818-ig jogsznak kszlt. Filozfusokat, kori szerzket olvasott. Trtnelmi s irodalmi tanulmnyokat is folytatott, s kzben autodidakta mdon tanult festeni. 1823-ban mr ismert portrfest volt Philadelphiban. Ifjsga veiben s az indinok fldjre tett els utazsainak idejn jszervel mg a nagy folyamok, a Mississippi s a Missouri nyugati partjainl hzdott a hatr, de mr messze hallatszott a telepesek harsny „Westward’s Ho” (Fel nyugatra!) kiltsa, amellyel nekivgtak a nyugati prriknek s a Szikls-hegysg rengetegeinek, hogy a szrazfldn t trjenek utat a tvoli Oregonba s Kaliforniba. A szzad els felben rta szp regnyeit Cooper a legendss lett Brharisnyrl. 1855-ben Longfellow Hiawathja lesztgette az indin romantika lngjait. Az 1861–1865 kztt lezajlott vres polgrhbort kvet vekben pedig a nyugati hatrterletek bkjnek rzsvel megbzott lovassg tisztjeinek jelszava fejezte ki legjobban az Egyeslt llamok polgrainak hangulatt. „Csak a halott indin j indin!” A nagy fldfoglalsok, vastptsek, az indin romantika, egyttal pedig a vres indin hbork kora ez. Catlin akkoriban mr szorgalmasan festett, dolgozott, s felismerte, milyen rtkek tnnek el, ha veszni hagyjk mindazt, ami megsemmisl a prriken s a hegyek kztt lak trzsek pusztulsval. A fiatal mvsz tanulmnyozta a madarakat s halakat, s rdekldssel fordult szak-Amerika gazdag, sznes svnyvilga fel. Foglalkozott botanikval, paleontolgival. Megragadtk figyelmt az slakk trgyai, eszkzei. Gyakran ltogatta az akkor mg szerny gyjtemny philadelphiai Peale’s Mzeumot. Tanulmnyozta az els neves felfedezk, Lewis s Clark, valamint M. Stephen Long expedciinak a prriken s a tvoli hegyek kztt vgzett megfigyelseirl s tapasztalatairl szl feljegyzseket.
Gyjtton Amikor aztn 1822/23-ban a mzeumtl kedvez ajnlatot kapott – immr j nev portrfestknt –, gyjttra indult. Az els rvid utazs azonban csak amolyan els vizit volt a Nyugat civilizlatlan tjain. Ekkor ksrelte meg meghatrozni az indin trzsek elhelyezkedst a Mississippi s a Missouri fels folysnl s a kontinens ms tjain, hogy ksbb valsgos s minden tekintetben h kpet festhessen tboraikrl, vndorlsaikrl, viseletkrl s szoksaikrl. 1826-ban, amikor indin fnkk kldttsge Washington fel tartva thaladt Philadelphin, az els nyugati tjrl nemrg visszatrt festt annyira megragadta egzotikus megjelensk, bszkesget s embersget sugrz magatartsuk, hogy elhatrozta, kzelebbrl is megismerkedik velk. Ennek a mly lmnyt jelent tallkozsnak az eredmnye a seminol fnkrl, Osceolrl kszlt, ksbb hress vlt portr. gy vlte: „... a feleds homlybl kell felmutatnom a pusztul fajt, a bennszlttet, az eredeti amerikai embert...” Miutn rvidebb utazst tett az irokzek, mohiknok, huronok, seneck, vagyis az erdvidk, s az t t krnykn l trzsek falvaiban, 1830-ban nyolc vig tart hossz tra indult a Fels-Missourihoz s az attl nyugatra es vidkre. Catlin igazi mvsz, les szem megfigyel volt. Minden romantikus tlzs nlkl festette meg a prriken vonul blnyeket, a vadsz trzsek harcosainak blnytncait s a vadszatokat. festett elszr hiteles kpet a Missouri fantasztikusan szp tjairl, a dombvonulatokrl, a prri tengerknt hullmz fvrl, a vadlovak vgtatsrl s befogsrl, a prri llatvilgnak letrl; a fensgessgrl, a flelemrl s a rettegsrl. Dakotk, lakotk, mandanok cheyennek, feketelbok, arapahok s msok, huszonhat sksgi vadsz trzs s kisebb nemzetsg falvait, tborait kereste fel. Szmos nyelvjrst megtanult. Tipikben, kunyhkban lakott, egytt vndorolt s lt indin bartaival. Nhny – a fehrek trsadalmn kvl l – trapperen, csapdalltn s nyomkeresn kvl alighanem volt az egyetlen, aki megismerhette a dakotk s a mandanok fiatal harcosokat beavat Naptnc szertartst; s volt az, aki azt hitelesen le is rta. Br indin bartai befogadtk, lete mgsem volt biztonsgban. Trzsek torzsalkodsainak, lelktseknek, tragikus vg vadszatoknak, vres leszmolsoknak, skalpolsoknak volt tanja, mikzben Lewis s Clark nyomban jrva Minnesotba vndorolt. 1837-ben rkezett a bkepipk kvnek lelhelyt, a szent bnyt rz yankton dakotk tborba. „Ilyen messzire utaztam – rta napljban – az utbbi hetekben, hogy vgre klasszikus fldre lphessek. Ne csodlkozzk senki azon, hogy e flrees vidken az indin mzst kerestem s idztem, s nincs mit csodlkozni azon sem, hogy jegyzeteimnek e pillanattl kezdve klti ze lesz, gy hangzik, mint valami romnc. Ha abban a szerencsben rszeslhetnk, hogy megszll az ihlet, mg mieltt elhagynm e helyet, zengenk nhny episztolt a tiszteletre.”
Vacsora Nagy Medve strban
|
Catlinit Igaz, nem volt az els fehr ember, aki a kbnyban jrt, de volt az els, akit tudomnyos szempontbl rdekelt. Nhny kzetmintt eljuttatott Dr. Jacksonhoz, a kor legismertebb svnyszakrtjhez, aki a gipsznl kemnyebb, de a sznsavas msznl puhbb svnyknt rta le a zsros tapints pipakvet, s azt a festrl catlinitnak nevezte el. Catlin utazsainak tbb mint hatszz rajz, festmny, vzlat s feljegyzsek sokasga lett az eredmnye: pratlan gyjtemny szak-Amerika indin npeinek letrl. A kpeken a szletstl a hallig az letnek szinte minden mozzanatt megrktette. Rszletesen s hitelesen rajzolta le mindazt, amit ltott. Hiba fogadta azonban a kznsg nagy rdekldssel kpeinek killtst, Catlin „indingalrijt”, a kongresszus, amelynek gazdag gyjtemnyt felajnlotta – elutastotta! A Levelek s jegyzetek… cm knyvnek londoni megjelense, a knyv vratlan sikere sem hozott szmra egyrtelm elismerst. Az anyagi gondokkal kszkd, ltbizonytalansgban l mvsz ksbb is tra keltmg, hogy helyzetn javtson. Eljutott Dl-Amerikba, az Amazonas vidkre s Alaszka hfdte tjaira, m ott festett kpei, rajzai nem keltettek rdekldst. Utols veiben szorongat nlklzsek kzepette tengdtt Londonban, majd Brsszelben. Az indinok fldjn tett nagy utazs sorn szletett mveket 1852-ben egy amerikai gyros vsrolta meg, aki ezzel az adsok brtntl vltotta meg a mvszt. (A festmnyek s rajzok azutn vekig porosodtak gyra pincjben.) A mkritikusok taln joggal brljk Catlin rajzkszsgnek, technikai felkszltsgnek fogyatkossgait, azt azonban ma mr mindenki elismeri, hogy az munkssga a rgi indin letforma egyik legfontosabb forrsa. George Catlin „indingalrija” ma rsze Amerika indin rksgnek. S ezt mi sem bizonytja jobban, mint hogy festmnyeinek, rajzainak szmtalan msolata tallhat az amerikai csaldok otthonaiban. A mvsz hagyatkt, rajzait, festmnyeit s feljegyzseit ma az Egyeslt llamok egyik legnevesebb intzmnye, a Smithsonian Institution gondozza.
Molnr Lszl Mikls
|