|
Kegyetlen leszmols egy maja kirlyi palotban
Amerikai rgszek kegyetlen leszmols nyomait fedeztk fel egy maja kirlyi palotban, az si Cancun vrosban. A guatemalai Petn esserdben tallhat Cancun egykor a leggazdagabb maja vrosok kz tartozott.
A rgszek harmincegy megcsonktott maja elkel csontjaira bukkantak a cancuni kirlyi palota romjai kztt, az egykori „megszentelt” vztroz medencben. A kutatk talltak egy nem tl mlyen lv srt is, ahol kt ember csontvzt dertettk fel. Ezekrl azt felttelezik, hogy egy kirly s egy kirlyn maradvnyai.
Kritikus pillanat
Egy harmadik srban tbb mint tucatnyi maja elkel maradvnyaira is bukkantak. Ezeket az embereket kivgeztk, s a kirlyi palottl szakra fldeltk el ket.
A nyilvnval kivgzsek nyomai s az si romvrosban nem mellkesen felfedezett vdfalak befejezetlensge arra utal, hogy Kr. u. 800 krl kritikus pillanat jtt el a maja vros szmra: egy kls tmads valsznleg elsprte a telepls irnytit, s ez egyben a kezdete lehetett a maja birodalom mig rejtlyes okokbl bekvetkezett buksnak.
Arthur Demarest, aki a mostani szenzcis eredmnyekkel elll kutatcsoportot irnytja, hsz ve tanulmnyozza a maja civilizcit, pontosabban annak rejtlyes bukst. Szerinte a tmeggyilkossg sznhelye „az eddigi legfontosabb dolog”, amelyre valaha is rbukkant, pedig 2004-ben jelentette be - a National Geographic Society tmogatsval - az egyik legnagyobb mret maja mvszeti emlk – egy nyolcvan centimter szlessg, hieroglifkkal s kpekkel dsztett, faragott kkorong, illetve ktmb – megtallst is.
(Demarest izgalmas kutatsairl, arrl, hogy jelenleg is milyen erszak dl Kzp-Amerikban, illetve milyen kzdelem zajlik a megtallt rgszeti leletekrt, mr a magyar National Geographic Online-on is beszmoltunk. Elfordult, hogy drogbrktl kellett a guatemalai titkosszolglatnak visszaszereznie a Demarest ltal kisott rgszeti leletet.)
A mostani felfedezs rszletei
A mostani feltrsrl Demarest gy nyilatkozott a NationalGeographic.com-nak: mindez olyan, mint egy fot, amely az egyik legkritikusabb pillanatot rkti meg az idben. Demarest a Vanderbilt Egyetem antropolgia professzora Tennessee-ben, Nashville-ben. A kutat telefonon, Guatemalbl adott tjkoztatst. (A Cancunban zajl satsokat rszben a National Geographic Society finanszrozza.)
A gazdag cancuni kirlysg stratgiai ponton, a Pasin-foly kezdetnl jtt ltre. Ez a foly volt a legnagyobb s legfontosabb kereskedelmi tvonal a maja vilgban. Cancun kirlyi palotja krlbell akkora terletet foglalt el, mint t futballplya.
Demarest a kilencvenes vekben kezdett hozz a feltrsokhoz. Idn mjusban a terlet vzelltst, vzrendszert tanulmnyoztk, amikor rtalltak az emberi maradvnyokat tartalmaz lelhelyre. A 75 ngyzetmteres vztroz a kirlyi palota bejratnl bukkant el, csontok ezreit rejtve magban. Mindemellett rtkes mtrgyakat is feldertettek a tudsok. .
A felfedezs nagysgrendje miatt a rgszek a guatemalai Trvnyszki Antropolgiai Alaptvny segtsgt is krtk a feltrshoz. A tudsok 31 holttest csontjait talltk meg a srban.
Kegyetlen mszrls
A trvnyszki szakrtk szerint az ldozatokat drdkkal s baltkkal (brdokkal) ltk meg. A legtbb testet megcsonktottk. A csontok kora Kr. u. 800-ra tehet az antropolgusok vlemnye alapjn. A leletek nedves iszapban maradtak viszonylag j llapotban fenn. „Ezek a legjobban kinz csontok, amelyeket valaha lttam” – jegyezte meg. „Azt is meg tudtuk llaptani, hogy az ldozatok nem harcban estek el, hanem kivgeztk ket” – jegyezte meg Demarest.
A srban rtkes kszereket is talltak. Jdbl, jagurfogbl kszlt nyaklncokat, tengeri kagylkat, amelyek arra utalnak, hogy az ldozatok elkelk, nemesek voltak, alighanem a kirlyi udvar tagjai. Egy nem tlzottan mly srban, amely innen 73 mterre volt, a kutatk egy msik ltvnyos felfedezst tettek: kt ember – alighanem a kirly s a kirlyn – fekdt a fldben, sszes uralkodi „kellkk” trsasgban.
Egy fontosnak tn nyaklnc
Demarest szerint az egyik nyaklnc, amelyet itt talltak, olyan feliratot tartalmaz, amely szerint a viselje „Kan Maax. Cancun fensges ura.”
A most feltrt vrfrdt megelzen, a maja vilg nyugati rszn egyre gyakoribb vlt az erszak. A nyugtalansg – gy tnik – Kr. u. 800 krl rte el Cancunt. A vros krl pteni kezdett, de soha be nem fejezett falak, amelyek nagy sietsggel kszlhettek kbl s fbl (clpkbl), szintn arra utalnak, hogy a telepls laki tudtk, hogy hamarosan megtmadjk ket. „A vdekezs azonban nyilvnvalan meghisult” – mondja Demarest.
Mg a kzrendek elmenekltek, vagy taln fogsgba vetettk ket, a nemeseket – frfiakat, nket s gyermekeket – felsorakoztattk s kivgeztk. A testeket aztn valamifle ceremnival a megszentelt ciszternba helyeztk, a palota bejratnl – felttelezik a kutatk.
El se foglaltk a vrost?
rdekessg, hogy arra nem talltak bizonytkot a rgszek, hogy Cancunt megszllva tartottk volna a tmadk. Ehelyett nagy valsznsggel a rajtats utn elhagytk a teleplst a tmadk.
A maja civilizci hirtelen letnst rgta vitatjk a kutatk. A maja trsadalom a mexiki Yucatn-flszigettl a mai Hondurasig npestette be Kzp-Amerikt. Az eddigi terik rszben a tlnpesedssel, a szrazsggal, a politikai konfliktusokkal s a kirlyi udvarok gyenglsvel, ellehetetlenlsvel magyarztk a hanyatlst.
Br a most feltrt vrfrd emlkei azt bizonytjk, hogy a hbork, a hadvisels jelents szerepet jtszhatott ebben a folyamatban, Demarest gy vli, nem lehet egyetlen tnyezvel magyarzni a maja civilizci bukst. Amit most felfedeztek, az a tuds szerint csak a „vg kezdete”. s egyltaln nem biztos, hogy ez volt a f ok a buksban. Minden bizonnyal nem csak egyetlen, drmai tnyez jtszott kzre a hanyatlsban.
| |