Laja rksge
Mria egyszer megjelent a koka hazjban
Laja slaki, az inkk egykor itt imdtk isten-kirlyukat, a nap-inkt. A klasszikus inka kultra nyomaibl mg ma is ltszik valami: a Napkapu s Tiahuanaco muemlk-romjai – e jelenlegi idszmts 1200-as veibl. Amikor a spanyol Alfonso de Mendoza 1548-ban Tiahuanacoba jtt, az inka birodalombl mr alig volt valami. Francisco Pizarro az egykor hatalmas birodalomnak azzal adta meg a kegyelemdfst, hogy 1532-ben Cajamarcban foglyul ejtette, majd nemsokra kivgeztette Atahualpa inka kirlyt. Aztn indinok ezreit mszroltk le vagy vittk s adtk el rabszolgnak, vagy ppen ezerszmra dolgoztattk hallra ket Cerro Rico (Potos) nem sokkal azeltt feltrt ezstbnyjban.
Alfonso de Mendoza Tiahuanaco kultikus vrostl krlbell egynapi jrfldre alaptotta a Nuestra Senora de la Pax nevet visel teleplt. A vrosalapts 1548. oktber 20-n trtnt azon a helyen, ahol ma Laja fallhat, La Paz pedig – a mostani fvros – egy vlgybe hzdott, valamivel mlyebbre, mint az Altiplanonak nevezett nagy fennsk. Lajaban mg ma is szobor hirdeti a vrosalapt spanyol megkopott dicssgt: otromba betontalapzaton ll Mendoza kbl faragott mellszobrocskja a korra jellemz sityakkal a fejn – amely az Altiplann felvltva uralkod hsg s es ellen egyarnt vdelmet nyjtott. A jeles katonatiszt tekintete La Paz fel fordul, ahol a “Miasszonyunk, a bke asszonya” szkesegyhz ll. A rgi templom, Laja spanyol gyarmati stlusban plt temploma mr rg az enyszet lett volna (soktonns mennyezete egyszer mr beomlssal fenyegetett), ha 1854. december 8-n nem trtnt volna valami csodlatos.
A hagyomny szerint egy egyszeru lajai indin parasztnak megjelent az istenanya, Mria. A szuz jelensnek megtrtntt nyilvn senki sem hitte volna el a parasztnak, ha Mria kpe nem maradt volna fenn aznap egy lapos kvn. Az istenanya kpn – amely ma a plbniatemplomban egy valamikor pompzatos oltrban lthat – egy szpen kidolgozott nalak ll b kpenybe burkolzva. Az oltr mgtti lpcssorokon feljutva lthat meg az aranykeretbe foglalt k a kpmssal. Sok-sokezer zarndok ment mr fl e lpcskn a szzadok sorn. Tbbsgk indin.
Nem ok nlkl hvjk az indinok Santuario Nuestra Senora de Chijipatnak ezt a szenthzat. Tbb mint tizenkt ve lelkipsztori kzpont is mukdik a kre rgzlt Mria-kp tvben aymara-indinok szmra. 75 fnyi indin csoport tanulhat, muveldhet vagy ppen pihenhet a kzpontban. Sokan kzlk katektai llsra kszlnek, vagy ppen bziskzssg-vezetnek valahol az Altiplann. Bolvia egyhza ma mr nem a spanyol papok s szerzetesek egyhza – k alaptottk Lajt s templomt a 17. szzadban. Mr a gyarmati idben voltak vilgi katektk, akik a keresztnyeket elksztettk a szentsgek vtelre. Ma mr fleg indin nket s frfiakat kpeznek itt ki a fennsk teleplseibl hitoktatnak, csoportvezetnek, vagy egyszeruen plds keresztnynek.
A liturgia szvege s a Szentrs mr sok ve kszen ll aymara s quechua nyelven, a legfontosabb indin nyelveken, amelyek ugyanakkor Bolvia hivatalos nyelvei is. A kikpzkzpontot Laja s a krnyez 55 telepls Lengyelorszgbl szrmaz plbnosa, Cristobal Basilik steyler misszionrius vezeti. A steyler misszionriusoknak nem messze a Mria-kegyhelytl apcakolostoruk, a szomszdos teleplsben pedig a frfi tagok szmra berendezett rendhzuk is van. Pasztorcis munkjuk a bzisnl kezddik: “Itt sokakat megkeresztelnek, de csak keveset evangelizlnak” – foglalja ssze a helyzetet P. Bernhard Guhs, aki ugyancsak a katekta-kpzsben dolgozik. A hittel kapcsolatos alapismereteket katekzis tjn s a szmos kjis telepls bibliakreinek kzremukdsvel ajk t a Lajban kpzett katektk.
Hermana Irma lajai apca a rendkvl szmos helybeli szegny mellett a hitoktatk rendelkezsre is ll. A szerzetesek szmra hossz idn t tilos volt a tbbnyire llami iskolban hitoktatst vgezni. A hosszasan hatalmon lev katonasg flt az emberi jogokra s az egyenlsg tnyre bsgesen apelll felszabadts-teolgia eszminek “bomlaszt” hatstl.
Irma nvr nap nap utn megemlkezik a pasztorlis munkja gykereirl. A szerzetesnvrek t vvel ezeltt megprbltak kutat frni, hogy vzelltsuk biztostva legyen. Tz mteres mlysgben azonban kemny sziklatalapzatba tkztek. gy az ivvizet a mai napig is a rgi ktrl hozzk, a templom kzelbl. Az a kt ugyanis, amelyet a szerzetesek a 18. szzadban frtak, ma is kitunen mukdik.
A trtnelem Bolvia majdnem minden templomban belehajlik a jelenbe. Sok, arannyal-ezsttel, drgakvekkel gazdagon dsztett oltr tanskodik azokrl az idkrl, amikor a vilg leggazdagabb vrosa, Potos a maga ezstfolyamval hdolt Istennek. A Bolvia els fvrosban, Sucreban ll rgi templom flrerthetetlenl tanskodik errl.
La Paz szkesegyhzban ezzel szemben a szegnysgre kell emlkeznnk. A Nmetorszgbl jtt Josef Clemens Maurer bboros srja is itt van. Maurer, az 1990-ben meghalt egykori zsinati atya mindig a szegnyek prtjn llt – s ennek megfelelen is lt. Szegnyek pedig Bolviban nagyon sokan vannak. Maurer bboros tansgttele emlkezetes s maradand. Kveti is szmosak.
|