A brazil hatsgok kvetkezetesen elzrkznak attl, hogy az awk ltal lakott terleteket az tulajdonuknak nyilvntsk, s ez idig arra sem mutattak komoly hajlandsgot, hogy az szak-amerikai rezervtumokhoz hasonlan vdjk az awk terleteit. Az awa indinok lhelye hatrainak meghatrozsa a Survival International elnevezs szervezet hosszas kampnynak az eredmnye. A hatrvonalak lefektetse jelents lps a mintegy hromszz slak fennmaradsrt vvott harcban, m ezzel mg csak egy csatt nyertek meg, nem a hbort - nyilatkozta a szervezet szvivje. A Survival International tovbbi clja, hogy a brazil kormny ktelezze el magt a hatrvonalak megerstse mellett s hozzon ltre egy hossz tv programot, ami biztostja az awa indinok vdelmt - rja a BBC.
21. szzadi mohiknok
Az vek sorn a betelepl llattenysztk s fakitermelk egyre nagyobb terleteket szaktottak ki a mg rintetlen eserdkbl. Ezrt az awk szempontjbl ltkrds, hogy az ilyen illeglis farmer- s fakitermel gazdasgokat felszmoljk - magyarzza Fiona Watson, a Survival kampnynak koordintora.
"Az awk sorsa egyszeren felhbort. Nhnyuk a vadon mlyre meneklt a betolakodk ell, ket kegyetlenl meggyilkoltk. Az awk lte egy hajszlon fgg." Valban, tbb vszzados vadszterletk fennmaradsa komoly veszlyben van: a fatelepek egyre nagyobb terleteket harapnak ki az eserdbl, a fehrek levadsszk az erd vadjait, egy hatalmas szarvasmarhatelep is a fokozza a fairtst. Az erdt vastvonal vgja kett, amelyen a Vilgbank s az Eurpai Uni finanszrozsban megnyitott bnybl vasrcet szlltanak. Brazliaiak szzai keresnek meglhetst a dl-amerikai "vadnyugaton", s Maranhao llamban az ilyesfajta teleplsek gombamd szaporodnak.
A 300 awa nagy rsze, 230 indin biztonsgi okokbl mr a Funai nev brazil indinvdelmi hivatal ltal ellenrztt falvakba meneklt. Hatvanan, legfeljebb szzan vannak mg, akik elszaktva a klvilgtl, az eserd mlyn maradtak. Az indinok ltal lakott ngy faluban a Funai hatsgilag kirendelt emberei hivatottak megvdeni az slakk jogait. A hivatalos awa territrium hatrn tbla hirdeti: "Idegeneknek belpni tilos!", m a fehrek szemmel lthatan fittyet hnynak a felszltsnak. "Nincs az a rendrsg, ami meg tudn lltani ket" - mondja tehetetlenl az egyik kirendelt tiszt.
A kihals szln
Szmos be nem vltott gret utn, a Vilgbanktl kapott klcsn feltteleknt, 1982-ben Brazlia vgre megkezdte az Amazonas vidkn tallhat indin terletek hatrvonalainak kijellst. A Vilgbanktl kapott klcsn egy rszt kifejezetten erre a clra klntettk el. Egy vtizeddel ksbb a brazil kormny ismtelten gretet tett, m a szavakat ezttal sem kvettk tettek - egszen mostanig, amikor immr brsgi vgzs mondta ki az indin terletek feltrkpezst.
"Az erd megmaradsa az awk szmra letbevg" - mondja egyik vezetjk, To'o. "Az erd mlyn lnk, s ahogy a fehrek trnek elre, mi egyre inkbb sarokba szorulunk. Az erd nlkl mi nem vagyunk senkik s semmik, nincs szmunkra kit. Az erd nlkl mi is kipusztulunk - rkre." |