Mayk
Kzp-Amerika serdeiben lthatk a Majk tbb mint 1.000 ve elhagyott templomai. A Mayk fejlett civilizcival rendelkeztek. rtettek az ptszethez, matematikhoz, mvszetekhez. Ezen kvl elg keveset tudunk rluk. Nem ismerjk felemelkedsk trtnett, s buksukrl is csak kevs informcival rendelkeznk.
Amikor Colombus Amerikba rt, a Mayk 700 ves civilizcija mr megsznben volt. Gyakorlatilag a htrahagyott pleteibl tudunk kvetkeztetni "titkaikra".
Legfbb Istensgk a Nap volt, s hallos ellensgknt tekintettek az esre. Htrahagyott nagy pleteiket Templomknt kezeljk, de lehet, hogy ms clra ptettk ket (pl. lehet, hogy a csillagok, bolygk mozgsnak megfigyelsre hasznltk). A nma kvek titkainak megfejtse, a vilg minden tjrl vonzza a tudsokat.
A ma is lthat pletek, az V. VI. szzad krnykn pltek. Az pleteken lthat, finoman kidolgozott dombormveket nem faragk, hanem gyorsan szrad agyagbl formztk.
Az idjrs, s az vszzadok mlsa, ezek tbbsgt lerombolta, de a vdettebb rszeken mg ma is jl lthatak. A jellegzetes orr "Maya arc", azonos a ma lõ leszrmazottaikval...
Az egyik meglepen j llapotban fennmaradt, tbb mint 20 mter magas templom, jelents rgszeti felfedezseket eredmnyezett az 50-es vekben. Elsknt, a bels falat bort, ngyzet alak lapok jelentse vrt megfejtsre. 620, egymstl teljesen klnbz lapot talltak. Amirl azt llaptottk meg, hogy a Mayk trtnelmnek rsos dokumentuma. 30 vig tartott, amg az egyik rgsz megfejtette azt, hogy az egyik lapon szerepl uralkod (a tizen hatodik) ki is volt.
1952-ban a rgszek lbnyomokra bukkantak, amik a kpadl al, egy homokkal elzrt folyoshoz vezettek. Hromvi ss utn kiderlt, hogy a folyos vgn, a piramis talapzatval egy szinten, egy kamra rejtzik. Odabent fiatalemberek csontvzaira bukkantak. Felteheten a kamra lepecstelsekor ldozhattk fel ket. Talltak egy hromszglet kajtt is. A mgtte lv teremben, 4 mter hossz klap alatt, szarkofg fekdt. A lapra, kereveten fekv frfialakot vstek. E felfedezs idejn, az rhajzs mg szenzcinak szmtott, ezrt sokan azonnal rhajst vltek felfedezni az brn. Ma mr tudjuk, hogy azt a frfit brzolja, akit ide temettek. A test felett lthat kereszt, az letft jelkpezi, nincs kze a Keresztnysghez.
Minden jel arra utalt, hogy egy Maya kirly srjt trtk fel. A szarkofgban, egy dszes ruhba ltztt frfi csontvzt talltk meg.
A felirat szerint a kirly azrt halt meg, hogy egy jkor hajnaln, jra szlessen. Arct szpen kidolgozott Jade maszk takarta.
A felfedezs utn vilgoss vlt, hogy a "templomok", hasonlan az egyiptomi piramisokhoz, az uralkodk temetkezsi helyl szolgltak. Kiderlt az is, hogy ezek a rangos szemlyek nem Mayk voltak, hanem Kzp-Mexikbl rkezett hdtk, akik egyms utn foglaltk el a vrosokat. A Mayk, a "Nyugat Urainak" neveztk ket.
Az emberek trsadalomban elfoglalt sttuszt, fejdsz jelezte (a kirly tollas fejdszt viselt, mg a legalul ll parasztok csupn kis bbitt). Kln rteget kpviseltek a Nyugatrl rkezett nemesek, a papok, s a Mayk vezeti, vgl pedig a fld, s fejdsz nlkli rabszolgk.
Az estl retteg Mayk szmra fontos volt, hogy kiengeszteljk az Es Istent. Szobraikon t, hossz grbe orral, szgletes fllel, s kerek, kiguvadt szemekkel brzoltk. Szinte minden pletkn lthat, ezrt a Mayk szimblumv vlt. Vannak templomok, melyeket kizrlag az Es Isten alakja dszit. A Mayk lland rettegsben lhettek, egyrszt az serdtl, msrszt az Es Istentl is fltek. gy tnik, hogy tbbet tudhattak a Vilgegyetemrl, mint a kzvetlen krnyezetkrl, a Fldrl.
Klnlegesen faragott "Idol-t" talltak Copn-ban.
Egy msik vros romjai kztt, mintegy 400 km tvolsgra ettl, a 30 mter magas fpletet, termszetesen szintn, az Es Isten alakja dszti, de itt azonban egy msik jel is felbukkan (lkapcsban emberfejet tart kgy), ez az a kgy, aminek segtsgvel a papok tartottk a kapcsolatot, az sk szellemeivel. A fplet tetejre vezet lpcs, meredek, s keskeny. Valsznleg a szertartsokat vezet papok hasznlhattk, s itt mutattk be az emberldozatokat is. ldozatukat a cscsrl tasztottk a mlybe, hogy a tlvilg bejratt jelkpez udvaron haljanak meg.
A tbbi plettl tvolabb ll, a kicsiny ablakairl "galambdcnak" elnevezett plet, ami a kutatk szerint csillagvizsgl lehetett. Szerintk, a lrsszer ablakokon kitekintve vizsgltk a Mayk a csillagok mozgst, s azokat feljegyezve, rszletes tblzatokat s naptrt ksztettek. Pontosan rgztettk, pl. a Vnusz mozgst. (Azok, akik a Mayk fldn kvli kapcsolataiban hisznek, ezt tekintik bizonytknak). De, hogy valjban mire hasznltk a Mayk ezt a galambdcszer pletet, nem ismerjk, csak felttelezsek vannak.
A III. szzadbl maradtak fenn Maya csillagszati feljegyzsek. Innen tudjuk, hogy a hszas szmrendszert alkalmaztk, s ismertk a "0" szm fogalmt, amit vrs szemmel jelltek. Tlk teljesen fggetlenl, csak 300 vvel ksbb fedeztk fel Indiban a "0" szm fogalmt…
A Mayk valamennyi vrosukat ugyanazon alaprajz szerint ptettk. A vros a Kozmoszt jelkpezhette. F tengelye Keletrl (a szlets irnybl), Nyugat fel haladt, ahol a Nap lenyugszik, s az let vget r. A kzponti tr, a Tlvilg tavt jelkpezte. Onnan figyeltk, s irnytottk az sk, hitk szerint, a Fldi esemnyeket. Az pletek belsejben vrs festk nyomai lthatk, amit a templomok kifestsre hasznltak. A krben ll templomokban a papok emberldozatokat mutattak be, s a stt bels kamrkbl vizsglhattk a csillagokat. Az egyik, bonyolult rajzolat kemlkmrl tudjuk, hogy 378. janur 16.-n, hadvezr rkezett Nyugatrl.
Az akkori uralkod, ezen a napon halt meg. A "jvevnyt" 380.-ban tettk meg kirlly. t 445.-ben kvette a kvetkez, de mr utols uralkodja a vrosnak. A kirlyok, egy kbaltkat, s kkalapcsokat hasznl np felett uralkodtak. Ezekkel az egyszer szerszmokkal alkottk meg finom faragvnyaikat, s a hatalmas mret templomokat.
A legnagyobb Maya vrosnak 40.000 lakosa lehetett, romjait csak egy vszzada fedeztk fel, tbb mint 1.000 ven t, rejtve maradtak a dzsungelben. Egyrtelm jelek utalnak arra, hogy nem csak vadsztak, hanem az serdei irtsokon kukorict, s babot termesztettek.
Valsznleg az erdirts, s a fld tlmvelse vezethetett a Maya vrosok hanyatlshoz. Az uralkodk egyre tbbet kvetelhettek alattvaliktl. Ezektl a kvetelsektl, (amik kztt lehettek emberldozatok is), valsznleg fellzadhattak. A felkels rszletei nem ismeretesek, de bizonyos, hogy hnsg lehetett, s az ivvz elfertzdtt, mert szmtalan holttestet dobtak, az Istenek kiengesztelsre a folykba, s tavakba. A vroslakk pedig valsznleg ezrt meneklhettek el…
A vrosok elhagysval, s a hadvezrek elldzsvel nem rt vget a Mayk trtnete. Jllehet, kiderlt, hogy a hadvezrek emberldoztai hibavalk voltak, az emberek hinni akartak valamiben. Nyugatrl idegen papok rkeztek, akik j vrost ptettek, s uralmuk mg kegyetlenebbnek bizonyult, mint a korbbi hdtk. Jelkpk a kgy volt, de nem a korbbi, mindent lt, hanem egy dz, dhs Istensg, ami jelen volt minden templomban.
Az j papok ismt bevezettk az emberldozatokat. Mivel folyton hborskodtak, hadifoglyaikat ldoztk fel az Isteneiknek. Templomaik hatalmasak voltak, de mr nem EGY uralkodt, hanem egy egsz papi kasztot jelkpeztek. Senki sem tudja, hogy mennyi ideig uralkodtak az itt lk felett.
A Maykat templomaik ptsre knyszerttettk, vagy arra, hogy katonaknt hadifoglyokat szerezzenek a kvetkez emberldozatok bemutatshoz. A harcosok templomban llt a legfbb ldozati oltr, amit szintn a Napnak szenteltek, de ezen mr l emberek szvt ldoztk fel.
Szmos rajz rkti meg ezt a szertartst. Az ldozatot a kre szortottk, hogy az Istensg knyrtelen arct lssa utoljra, s a pap tbbnyire obszidinbl kszlt ksvel felhastotta a mellkast, s a mg dobog szvet emelte a magasba. Tbb ezer embert ldoztak fel. Csupn a talapzat faragsai, 20.000 fejet brzolnak…
Egyszer azonban ennek is vge lett. Lehet, hogy az jabb felkels trtnett sohasem tudjuk meg. A Mayk megelgeltk az idegenek uralmt, a harcokat, a vrontst, s j lakhelyet kerestek maguknak az serdben.
Teht a Mayk nem hagytk el flszigetket, bks gazdlkodkk vltak az erdben. Az tszz vvel ksbb rkez, eurpai felfedezk, mr csupn gazdlkodk elszrt csoportjaknt tallkoztak velk.
Mexik s Guatemala hatrn lnek azok az indinok, akik a Mayk kzvetlen leszrmazottai, akik ma is ismerik az si nyelvet. Ez a nhny szz ember viszi tovbb seik kultrjt. Krlttk mr modern mdszerekkel termelnek, de k ma is, kis teleplseken lnek az erdben, mintha az egykori hatalmas vrosokhoz nem lenne kzk.
Vizk ersen meszes, ihatatlan, ezrt tiszta vizet, a fkat krlfon linokbl nyernek. A fktelen erdirts azonban lassan megfosztja a trzset f lettertl, az rintetlen serdtl.
Npk hagyomnyai szerint, idrl, idre, kisebb terleteket getnek fel belle maguknak. E termfldeket 2-3 vig hasznljk, aztn vekig pihentetik, s ismt megmvelik. Mdszerk mr 1.000 ve mkdkpes, anlkl, hogy krostan a krnyezetket. Ma azonban nincs id a fld kipihentetsre...